Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

Silent Service w walce z Cesarską Marynarką Japonii w latach 1943-1945

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#181

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 26 kwie 2020, 13:26

Lepiej niż ostatnio, chociaż ...

2 duże transportowce i uszkodzony niszczyciel. Szczególnie tego ostatniego mi szkoda. Zdołał dowlec się do portu.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#182

Post autor: PL_CMDR Blue R » 26 kwie 2020, 13:43

Komandor odparł:
-Jak na patrol bez uszkodzeń własnych to bardzo dobry wynik. Jak zakończy pan pracę na okręcie, mój adiutant zaprowadzi pana do biura, które panu przydzielę czasowo. Będzie mógł pan z niego korzystać podczas postoju. Wszystkie dokumenty dla komandora porucznika Petersona prześlemy potem do Pearl.

[w sensie, możesz pisać raport]
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#183

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 27 kwie 2020, 10:21

Raport z patrolu bojowego USS Snook (SS-279)
11/18/43 – 1/10/44


11/18/43
Wyjście z Pearl Harbour wraz z USS Cero oraz USS Muskalunge. Kierunek Midway

11/21/43
Dotarliśmy do Midway. Uzupełniamy zapasy paliwa.

11/22/43
Wyjście z Midway wraz z USS Cero. Cel CF15, opływamy sojusznicze strefy od południa.

12/2/43
USS Cero odłącza się, kierując w swoją strefę. My kierujemy się do CE14.

12/5/43
Osiągnęliśmy strefę patrolowania. Pierwszy kontakt radarowy z nieprzyjacielem. Samolot. Zanurzamy się. Pozostajemy niewykryci.

12/7/43
Kontakt radarowy. Samolot. Zanurzenie. Nie zostaliśmy wykryci.

12/9/43
Zmieniamy obszar na CF14, podchodzimy w bliską odległość portu na Guam.

12/16/43
Tuż po północy. Kontakt radarowy z jednostkami nawodnymi płynącymi od strony portu. W wynurzeniu kierujemy się na nie. Jest to konwój złożony z dużego transportowca pasażerskiego ok 10k BRT w eskorcie 3-4 niszczycieli. Podchodzimy do ataku w wynurzeniu, korzystając z otaczających nas ciemności.
Strzelamy 6 torped z wyrzutni dziobowych. 4 to transportowca oraz 2 do niszczyciela prowadzącego klasy Fubuki.
2 torpedy trafiają transportowiec, który szybko tonie. 1 torpeda trafia niszczyciel. Ten jednak mocno zwalnia lecz utrzymuje się na wodzie.
Odchodzimy w ciemność i zanurzamy się unikając pędzącego w naszą stronę kolejnego eskortowca. Pozostajemy niewykryci. Omijając poszukującą nas eskortę, wychodzimy na powierzchnię i podejmujemy pościg za uszkodzonych niszczycielem, które powoli płynie w stronę portu.

Pomimo pościgu nie udało się wyjść na pozycję do ataku. Od strony portu pojawiły się kolejne patrolowce. A pole minowe było już coraz bliżej. Odeszliśmy na północ przeładować torpedy i naładować akumulatory.
Pozostajemy na tym obszarze.

12/17/43
Cały dzień pod wodą. Mnóstwo patroli lotniczych. Prawdopodobnie to reakcje na nasz atak.

12/19/43
Hydroakustyk wykrył parowiec w asyście eskortowca kierujące się w stronę portu. Podejmujemy pościg. Niestety nie udaje się wyjść na pozycję, zanim konwój dotarł do portu. Sytuację skomplikowała dodatkowa obecność kutrów rybackich pomiędzy nami a celem. Decyduję korekcie naszej pozycji, by mieć więcej czasu na ewentualny kolejny atak.

12/20/43
Sztorm uniemożliwia patrolowanie strefy. Ale nikt raczej przy takiej pogodzie nie wypłynie do i z portu na Guam.

12/25/43
Pogoda się poprawia i można wznowić obserwację.

12/26/43
Hydroakustyk wykrył cel – parowiec wychodzący z portu. Ruszamy w wynurzeniu na przechwycenie. Po godzinie pościgu, udaje się uzyskać najpierw kontakt radarowy, a następnie kontakt wzrokowy. Kolejny raz mamy przed sobą duży transportowiec ok 10k BRT w asyście niszczycieli. Dodatkowy cel chroniony jest przez samoloty. Zanurzamy się przeczekując zagrożenie z powietrza.
Po wynurzeniu opływamy konwój i zajmujemy pozycję do ataku podwodnego.
Strzelamy wachlarz 6 torped do transportowca. 2 trafiają i stopują jednostkę, która zaczyna powoli tonąć. Zostajemy wykryci przez samolot i zmuszeni do zanurzenia. Eskorta atakuje. Zejście na 350 stóp i gwałtowne zwroty pozwalają uniknąć większości bomb. Niewielkie uszkodzenia i przecieki nie stanowią poważnego zagrożenia. Po kilku godzinach udaje się wymknąć z okrążenia.

12/31/43
Kończy się paliwo. Wracamy na Midway, opływając strefy sojusznicze od północy.

1/10/44
Koniec patrolu. Powrót na Midway

Podsumowanie patrolu.

Przepłynięto 9500 nM
Zużyto 12 torped Mk 18
Zatopiono 2 transportowce: 20.000 BRT
Uszkodzono niszczyciel klasy Fubuki

Uwagi:
- skuteczność torped MK 18 w ataku dziennym jest nie do przecenienia. W ciągu drugiego ataku eskorta nie była w stanie określić naszego miejsca. Gdyby nie obecność samolotów moglibyśmy odejść niezauważeni
- dwukrotnie zablokowaliśmy próby transportu personelu lub wojsk z Guam. Wróg relokuje siły.

Do odznaczenia przedstawiam XO, hydrooakustyka, operatora radaru oraz załogę przedniego przedziału torpedowego .

Raport sporządził
Lt. Cdr Raymond "Wampir" Blood
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#184

Post autor: PL_CMDR Blue R » 27 kwie 2020, 10:29

Zejście na 250 stóp i gwałtowne zwroty pozwalają uniknąć większości bomb
A tych stóp nie było 350?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#185

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 27 kwie 2020, 10:37

Jasne pomyłka. Już poprawiam.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#186

Post autor: PL_CMDR Blue R » 27 kwie 2020, 11:05

To jeszcze tylko który medal proponujesz:

-Baretka pochwalna marynarki (najniższe)
-Brązowa gwiazda (wyższe)
Bo na Srebrną gwiazdę raczej nie proponujesz...

I za co? (czyli krótkie uzasadnienie)
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#187

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 27 kwie 2020, 11:23

Beretki pochwalne dla:

- przedziału torpedowego za wzorowe przygotowanie przedziału torpedowego do ataku i konserwację wymagających pocisków (MK18).
- hydroakustyka - za wykrycie wrogich celów i określenie pozycji eskortowców w trakcie ich kontrataku

Brązowe gwiazdy dla:

- operatora radaru - zza wczesne wykrycie wszelkich lotniczych zagrożeń, szczególnie podczas drugiego ataku, co pozwoliło na zajęcie dobrej pozycji i zatopienie transportowca.

- XO za przygotowanie danych torpedowych do dwóch skutecznych ataków oraz sprawne uniki w trakcie kontrataku eskorty, co mimo potężnej ilości bomb głębinowych, nie wpłynęło na stan okrętu.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#188

Post autor: PL_CMDR Blue R » 27 kwie 2020, 12:56

Dowództwo nie było jednak tak skore do odznaczeń, mimo, że patrol określono jako udany. Odznaczenia skończyły się na jednej baretce, dla operatora radaru, ale i ten wniosek krążył przez prawie 2 miesiące.

Dowództwo nie miało uwag do patrolu i przyznało kapitanowi oba zatopienia. Po wojnie okazało się, że oba transportowce wiozły ten sam oddział żołnierzy, który dwa razy próbowano wywieźć z Guam i dopiero trzecim transportem udało się wywieźć ocalonych... Nie mieli jednak oni szczęścia, gdyż pod Filipinami transportowiec natrafił na USS Skate, który zatopił transportowiec w dwóch kolejnych atakach...

Po wojnie komisja JANAC ustaliła dokładnie losy tych dwóch transportowców i zmniejszono przyznany tonaż do 15900 BRT...
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#189

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 27 kwie 2020, 15:15

Czy to zdarzenie miało rzeczywiście miejsce ? W sensie relokacja wojsk z Guam i zatopienie tego transportu.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#190

Post autor: PL_CMDR Blue R » 27 kwie 2020, 15:46

Nie wiem :)
Ruchy jednostek "niewojennych" (a za takie uznawane są transportowce) są niehistoryczne, więc mogło mieć to miejsce, ale nie musiało..
Ale Skate potem dopadł ten transportowiec :)
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ