Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

Silent Service w walce z Cesarską Marynarką Japonii w latach 1943-1945

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#1

Post autor: PL_CMDR Blue R » 22 mar 2020, 21:25

Wtorek, 9 listopada 1943, suchy dok w Pearl Harbor

Inżynier zabrał Raymonda do doku, gdzie szykowano USS Snooka do spuszczenia na wodę. USS Snook, wciąż w suchym doku, był obwiązywany do nabrzeża, aby wraz z zalaniem wodą, podnieść się z utrzymujących okręt w pionie rusztowań. Kiosk Snooka nie przypominał tego sprzed miesiąca. Przed pomostem, jak i za kioskiem w miejscu, gdzie dawniej mieściły się karabiny maszynowe, pojawiły się dwie nowe platformy, każda z zamontowanym działkiem Boforsa.
-Dwa 40 milimetrowe działka, długość 60 kalibrów*. 160 pocisków na minutę. Potężna siła ognia dla koneserów zrównoważonych i wszechstronnych dział. - odezwał się inżynier, jakby zachwalał właśnie Raymondowi nowy model Forda - Do tego oczywiście celem zachowania dużej szybkostrzelności artylerii pokładowej, pięciocalowe działo , długość 25 kalibrów. Skuteczny zasięg 15 000 jardów, a jak trzeba, to i na 25 000 doniesie. I jak? Podoba się?

T06 - USS Snook.jpg

*Długość przy działach oznaczała ile razy lufa jest dłuższa, od kalibru
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#2

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 23 mar 2020, 17:45

W sam raz na barki i sampany. Ale raczej z niszczycielem nie powalczę tą pukawką.

A swoją drogą mamy jakieś raporty mówiące o skuteczności tych boforsów na okrętach podwodnych ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#3

Post autor: PL_CMDR Blue R » 23 mar 2020, 17:51

-Skuteczności przeciwko czemu? - zapytał inżynier - Bo jak pytacie o samoloty, to powiedzcie, ile razy walczyliście już z samolotami i tyle samo przypadków użycia Boforsów mogę wam opisać.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#4

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 23 mar 2020, 20:04

Ale z jakiś względów ktoś rekomenduje instalację tego na naszym okręcie. Więc o to pytam.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#5

Post autor: PL_CMDR Blue R » 23 mar 2020, 20:36

-Właśnie z tej przyczyny. - powiedział inżynier - Czy jakby była ryzykowna szansa na ucieczkę na powierzchni, ściganym przez samolot... wolałby pan mieć 2 karabiny maszynowe, czy dwa działka? W zasadzie czy w ogóle by pan z karabinami maszynowymi podjął się takiej próby? A na okrętach sprawdzają się bardzo dobrze do odpierania ataków japońskich.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#6

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 23 mar 2020, 21:39

Hmm zobaczymy. Mimo wszystko wolę jednak morze nad sobą do ochrony przed samolotami.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#7

Post autor: PL_CMDR Blue R » 24 mar 2020, 7:27

Woda zalała powoli dok, a USS Snook z gracją podniósł się z podpór i o własnych siłach unosił się na powierzchni wody. Załoga stoczniowa zajęła się przeprowadzeniem okrętu do nabrzeża, podczas, gdy na Raymonda czekało sporo papierkowej roboty.

Środa, 10 listopada 1943, 15:00
Podczas gdy na Snooku trwało przejmowanie okrętu w pełni przez właściwą załogę, Raymond udał się na zaplanowane spotkanie z komandorem porucznikiem Petersonem. Dowódca, gdy tylko przywitał się z Wampirem, przeszedł od razu do rzeczy:
-Więc sądzę, że jutro zakończycie szykowanie okrętu do prób i w piątek możecie wyjść na poligon pod Kahoolawe, celem przeprowadzenia prób, zarówno manewrowych, jak i strzeleckich. W poniedziałek rano chciałbym już wiedzieć, czy z okrętem wszystko w porządku i czy mogę was wysyłać w morze na kolejny patrol.... Macie jakieś prośby co do następnego patrolu?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#8

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 24 mar 2020, 14:35

Z całym szacunkiem Sir - żadnych zadań wspomagających. Chciałbym w końcu zadać konkretny cios wrogowi.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#9

Post autor: PL_CMDR Blue R » 24 mar 2020, 17:50

-Oczywiście. Pod Gilbertami wystarczająco wynudziliście się - powiedział Peterson - Przekażę na spotkaniu z komandorem Voge, aby przydzielono wam najzwyklejszy patrol bojowy w obszarze operowania wroga. Może w Zorganizowanej Grupie? Właśnie. Jak wam się podobało szkolenie z ataków grupowych?

To jedno zdanie wróciło Wampira do szkolenia, które odbywał.
Komandor Brown przedstawiał w nim założenia planu Zorganizowanych Ataków Grupowych. Trzy okręty miały wypływać razem i rozstawiać się w linię o długości 45 mil. W razie napotkania mniejszych celów, atakują jak zawsze. W razie napotkania konwoju, wykrywający miał prawo do samodzielnego ataku, jeżeli uznał, że jest okazja, po czym miał go śledzić, ściągając kolegów. Gdy już zebraliby się wokół konwoju, łączność miała być utrzymywana na krótkich falach z pomocą kodu, po czym
miały następować kolejne ataki z przeciwnych stron zgodnie z ustaloną kolejnością. I tak w koło, aż do decyzji dowódcy grupy, że należy przerwać atak. Największą różnicą był fakt, że dowódca grupy miał być zaokrętowany na jednym z okrętów podwodnych, przez większość czasu robiąc tylko za pasażera... W pierwszej takiej grupie popłynął jako dowódca komandor Momsen, dowódca 2 Flotylli Okrętów Podwodnych. Pytanie brzmiało, czy to nie jest zasada i czy w razie grupowego działania, na pokład Snooka nie zaokrętowałby się komandor Longstaff.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#10

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 24 mar 2020, 18:26

Interesująca taktyka Sir. Gdybyśmy w ten sposób byli zorganizowani w trakcie ostatniego patrolu to wrogi TF by nie uciekł.

W myślach: mam nadzieję, że nie zaokrętują mi nadzoru.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#11

Post autor: PL_CMDR Blue R » 24 mar 2020, 19:18

12 listopada, poligon pod Hawajami

Raymond spojrzał na notatnik, gdzie zapisywane były wyniki prób. Próby zanurzenia i manewrów wypadły bardzo dobrze. Torpedowanie praktycznie na szóstkę. Aż szkoda było, że strzelali do celów pozorowanych torpedami szkoleniowymi, a nie prawdziwymi do japońskich maru, bo by trochę cesarzowi tonażu ubyło. Gorzej prezentowały się jednak szkolenia strzeleckie... Choć obserwatorzy zameldowali o "poprawnym strzelaniu", to daleko mu było do ideału. Jakby organizowano zawody dla najlepszych artylerzystów, to załoga Snooka mogłaby odpaść już w kwalifikacjach... Można powiedzieć, ze wykonali poprawnie pracę, ale bez szału. Raymondowi brakowało jednak jednego... Strzelania z Boforsów do samolotów. Tego jednak na ćwiczeniach nie przewidziano...

XO dokończył wpis w raporcie z manewrów, zapisując czas ostatniego manewru i zapytał:
-Chyba nie wyszło tak źle, prawda, sir?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#12

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 24 mar 2020, 21:05

Myślę, że załoga jest gotowa na kolejne zadanie. W boju nabierze doświadczenia przy strzelaniu do sampanów.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#13

Post autor: PL_CMDR Blue R » 25 mar 2020, 7:07

14 listopada 1943
Gdy na dalekich wodach USS Pogy szykował się do ataku na Japoński konwój, w Pearl Harbor Raymond siedział na sali odpraw, czekając na komandora porucznika Petersona. Z nudów Raymond zaczął czytać tablicę wejść i wyjść okrętów i jeden wpis był niepokojący. USS Tinosa, kapitan T. Dodge... Spodziewany czas powrotu, połowa października. Obok znajdował się krótki dopisek "Brak wiadomości". Nie świadczyło to optymistycznie o losie okrętu.

Rozmyślania przerwało pojawienie się komandora porucznika, wraz z dwoma oficerami ze sztabu. Po powitaniu, zanim Raymond mógł cokolwiek powiedzieć, rozłożono mapę i komandor porucznik zaczął:
-Dobrze, Wampir. Cieszy mnie, że jesteście gotowi do akcji, a komandor Voge przychylił się do waszej prośby. Jedyne zadanie specjalnie, jakiego będzie żądał, to w razie zorganizowania nalotu, abyście zaczaili się na wroga, jak ten opuści kotwicowiska i będzie wiać przez wasz sektor, ale taki typ zadań specjalnych, chyba wam odpowiada? A wysyłamy was pod jedną z baz zaopatrzeniowych wroga, naszą dawną wyspę, Guam na Marianach z zadaniem zwalczania wszelkiego ruchu handlowego i militarnego. Zadanie w sam raz?

T06 - USS Snook_a.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#14

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 25 mar 2020, 13:37

Dokładnie takiego zadania oczekiwałem ja i moja załoga. Damy popalić Japończykom. Kiedy mamy wyruszyć ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 4 - Nowa Broń

#15

Post autor: PL_CMDR Blue R » 25 mar 2020, 18:12

-Jak tylko okręt będzie gotowy - odpowiedział Peterson - Myślę, że 17-18 listopada będziecie gotowi. Tylko od razu zaznaczę, żeby was to nie zaskoczyło. Wasz sektor będzie mocno ograniczony, co wynika z faktu, że obok was będą operować także i inne okręty podwodne. CE14, CE15 i CF15 to sektory waszej operacji. Wejść do sektora możecie przez sektor CG14 lub południem CG16 przez południe CF16. Po drugiej stronie Guam będzie operować inny okręt podwodny. Jutro lub pojutrze dostanę dokładne rozstawienie okrętów w tym sektorze na grudzień. Oczywiście płyniecie przez Midway i tam też pobierzecie zaopatrzenie w ropę zarówno podczas rejsu do celu, jak i powrotnego.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ