Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

Silent Service w walce z Cesarską Marynarką Japonii w latach 1943-1945

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#211

Post autor: PL_CMDR Blue R » 07 cze 2020, 16:39

Ranek, pokład USS Sperry
-No to chyba można powiedzieć, ze zasłużyliście na urlop, komandorze podporuczniku - powiedział komandor Erck - Piąty udany patrol pod rząd, świetny wynik.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#212

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 07 cze 2020, 18:43

Jaki urlop Sir? Rozumiem, że to piąty patrol, ale pierwsze nie były zbyt udane. Dopiero co zaczęliśmy skuteczną walkę.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#213

Post autor: PL_CMDR Blue R » 07 cze 2020, 18:57

Erck wskazał na pierś Raymonda:
-Odznaki patroli mówią, coś innego.... W każdym razie... 5 udanych patroli, to w sam raz, aby zostać nagrodzonym urlopem. Bo kiedy ostatnio byliście na urlopie, komandorze podporuczniku?

=================
Ściągawka.
Przepustka = wystarczy nawet dzień wolnego
Urlop = potrzeba około miesiąca (licząc dotarcie do Stanów i z powrotem)
Tydzień-dwa przed wyjściem w morze i tydzień po powrocie to czas, gdy jesteś "w pracy".


Rejs do Pearl: połowa marca 1943-1 kwietnia 1944
1 patrol: 30 kwietnia 1943- 9 czerwca 1943
2 patrol: 13 lipca 1943 - 29 sierpnia 1943
3 patrol: 12 września 1943 - 22 października 1943
4 patrol: 18 listopada 1944 - 10 stycznia 1944
5 patrol: 21 stycznia 1944 - 9 marca 1944
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#214

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 07 cze 2020, 21:03

O ile sobie dobrze przypominam to w czerwcu Sir.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#215

Post autor: PL_CMDR Blue R » 08 cze 2020, 0:27

-Czyli praktycznie rok temu. - powiedział komandor - No to teraz chyba najwyższy czas, abyście nie zapomnieli, jak wyglądają Stany Zjednoczone. Odpoczniecie, wasz okręt w tym czasie odbędzie kolejny patrol i wrócicie wypoczęci i pełni sił do dalszej wojny.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#216

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 08 cze 2020, 7:20

Nie cierpię tej zasady pięciu patroli. Rozumiem SIr.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#217

Post autor: PL_CMDR Blue R » 08 cze 2020, 10:30

-Jednak to działa. Wielu kapitanów zaczynało od jednego rejsu "w zastępstwie", a i wielu członków sztabu nie zapomina dzięki temu jak to jest być na morzu. No i wy będziecie mogli zobaczyć się z rodziną. Widzicie jakieś wady tego rozwiązania, komandorze podporuczniku? - zapytał komandor
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#218

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 08 cze 2020, 15:38

Tylko taką, że się wojna skończy zanim wrócę do linii.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#219

Post autor: PL_CMDR Blue R » 08 cze 2020, 18:13

Komandor podrapał się po głowie i powiedział:
-Uważacie, że tak szybko się skończy, komandorze podporuczniku? No, ale mieliście podać wady tego rozwiązania... a to, jest kolejny powód, abyście dali także innym oficerom nabrać doświadczenia. W zasadzie - ciągnął - idąc tym tropem, to jeżeli wojna ma się skończyć szybko, powinniście zostać jak najszybciej przeniesieni do pracy lądowej, bo później nie będzie okazji, aby ktoś was zastąpił.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#220

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 08 cze 2020, 20:49

Dobrze już dobrze. Zdaję sobie sprawę, że decyzji nie zmienię. Przygotuję jutro raport i dostarczę go.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#221

Post autor: PL_CMDR Blue R » 09 cze 2020, 0:19

-Nie musicie się tak spieszyć. - odpowiedział komandor - Pojutrze wypływamy do Pearl i będziecie mogli się z nami zabrać, aby osobiście przekazać raport komandorowi porucznikowi Petersonowi.... No, chyba, że przeddzień wyjścia w morze nie będzie mieć czasu na zapoznanie się z nim... Te przenosiny to jednak pewien kłopot.....
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#222

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 09 cze 2020, 11:24

Wracam w takim razie na okręt. Raport mimo wszystko postaram się przygotować jak najszybciej.

XO - poproszę o raport o stanie okrętu.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#223

Post autor: PL_CMDR Blue R » 09 cze 2020, 12:35

-Aye, sir - zameldował XO, podając dokumenty, po czym dodał - Inżyniera jeszcze nie było na pokładzie, więc nie mamy jeszcze informacji o planowanych naprawach.

T10 - USS Snook_a.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#224

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 09 cze 2020, 15:35

Czyli raport mogę przygotować. :book .

Raport z działań bojowych USS Snook 1/21/44 - 3/10/44

1/21/44
Wypływamy z Midway. Cel obszar na NW od Truk.

1/28/44
Odbieramy rozkazy zaatakowania zbliżającego się japońskiego zespołu z krążownikiem w składzie. Kierujemy się na CG17 by być tam 1/31 i zająć pozycję. Meldujemy o zamiarach do dowództwa. Mamy potwierdzenie że USS Pogy także będzie w pobliżu.

1/31/44
Docieramy do CG17. Mamy 11 godzin zapasu. Przeszukujemy obszar. Informujemy USS Pogy oraz USS Bonefish o naszej pozycji.

2/1/44
Kontakt na hydro. Podchodzimy. Rozpoznajemy spory konwój, w składzie co najmniej 2 tankowce, eskortowane przez co najmniej 5 niszczycieli. Nadajemy informację o kontakcie i atakujemy, z wynurzenia 2 zbiornikowce. Topimy oba cele (w sumie około 16000 BRT). Kontratak eskorty nieskuteczny, lekkie przecieki zostały szybko opanowane. Rano otrzymujemy wiadomość z USS Pogy o zatopieniu krążownika.

2/5/44
Kontakt radarowy – samolot. Zanurzenie alarmowe. Pozostajemy niewykryci. Zmieniamy pozycję na CH16

2/10/44
Brak kontaktów z jednostkami nawodnymi. Duża aktywność powietrzna wroga.

2/13/44
Sztorm. Brak kontaktu z wrogiem. Kierujemy się bliżej Truk.

2/15/44
Kontakt akustyczny od strony Truk. Podchodzimy. Grupa bojowa. Widoczne dwa niszczyciele oraz prawdopodobnie lekki krążownik. Atakujemy z powierzchni 2 cele, po 3 torpedy. Jedno trafienie, ale brak potwierdzenia zatopienia okrętu. Kontratak eskorty nieskuteczny. Zespół zawraca to Truk. Meldunek wysłany. Zostajemy w pobliżu, gdyż wróg może ponowić próbę wyjścia w morze.

2/16/44
Awaria silnika nr 2. Brak możliwości naprawy. Prędkość okrętu ograniczona. Dostajemy wiadomość o konwoju i grupie lotniskowców, które będą przechodzić niedaleko naszej obecnej pozycji. Ze względu na ograniczoną prędkość okrętu, przygotowujemy się do ataku na konwój w pierwszej kolejności.

2/19/44
Wysyłamy informację do USS Bonefish, że chcemy wspólnie z nimi operować w ich rejonie by przechwycić konwój. Bonefish musi jednak odejść do bazy. Lecz mamy potwierdzeni od ich zmiennika USS Batfish o zgodzie w operowania w CF17.

2/21/44
Brak kontaktu z wrogiem. Otrzymujemy wiadomość, że grupa z lotniskowcem zbliża się. Czekamy na pozycji.

2/23/44
Kontakt lotniczy – zanurzamy się. Słyszymy w oddalające śruby okrętów wojennych. Niestety ze względu na ograniczoną prędkość, nie udaje się przechwycić celu. Wysyłamy meldunek o kontakcie.

2/24/44
Dostajemy informację, że lotniskowiec został storpedowany przez USS Pompon. Wracamy do CH16. Otrzymane rozkazy nakazują opuszczenie sektora do 1 marca.

2/25/44
Docieramy ponownie w okolice Truk. Otrzymujemy informację o strefie objętej zakazem operowania.

2/26/44
Kontakty radarowy zmuszają nas do ciągłego zanurzania.

2/28/44
Rozpoczęta podróż powrotna na Midway, zostaje przerwana atakiem lotniczym. Po zanurzeniu wykrywamy zbliżający się okręt wojenny. Po wynurzeniu rozpoczynamy pościg by go zaatakować. Mimo zmiany zygzakowania , po kilkunastu godzinach, udało nam się podejść. Celem okazał się – o ironio - ścigacz okrętów podwodnych. Atakujemy dwiema torpedami. Cel zostaje zatopiony. Po wynurzeniu ponownie zostajemy zaatakowani przez samolot – bez strat własnych. Nakazuję powrót na Midway.

3/7/44
Zauważamy uszkodzony K.M. – do wymiany zamek (tylko w porcie). Rozbieramy uszkodzony silnik, by przyspieszyć naprawę po powrocie na Midway.

3/10/44
Spotkanie z eskortowcem, przejęcie pilota i wejście nocne do bazy na Midway. Koniec patrolu

Przepłynięto
9000 mil moskich
wystrzelono 12 torped typu Mk-18 oraz 6 typu Mk-14

Zatopiono:
tankowiec - 10.500 BRT
zbiornikowiec - 5.500 BRT
ścigacz okrętów podwodnych typ Ch-18 - 450 ton

Uszkodzono nieznany niszczyciel.

Do odznaczenia przedstawiam:
brązowa gwiazda:
- dla XO - za przygotowanie danych torpedowych do skutecznych ataków oraz sprawne uniki w trakcie kontrataku eskorty oraz piąty patrol zakończony sukcesem

beretki pochwalne dla:
- przedziałów torpedowych za wzorowe przygotowanie przedziału torpedowego do ataku na zbiornikowce i konserwację wymagających pocisków (MK18).
- hydroakustyka - za wykrycie wrogich celów i określenie pozycji eskortowców w trakcie ich kontrataku

Raport sporządził
Lt. Cdr Raymond "Wampir" Blood
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 5 - Żabie Skoki

#225

Post autor: PL_CMDR Blue R » 09 cze 2020, 17:16

Komandor Erck wkrótce po złożeniu raportu wezwał Raymonda do siebie. Gdy Raymond zameldował się, komandor wstał zza biurka i powiedział:
-Zapraszam ze mną. Idę coś zjeść, to możemy porozmawiać po drodze.
Opuszczali pokład Sperry'ego, który był szykowany do wyjścia w morze, gdy komandor powiedział:
-Tak zastanawiałem się, komandorze podporuczniku, czy wasza obecność w Pearl będzie konieczna... Zawarliście przecież wszystko w raporcie, prawda? Komandor Longstaff i komandor porucznik Peterson mogą być mocno zajęci, gdy przybędziemy i możliwe, że nikt z nich do czasu wyjścia w morze nie zapozna się z raportem. W zasadzie, aby móc z nim go omówić, musielibyście płynąc razem z nimi. A potem szukać transportu powrotnego na Midway, zapewne przez Pearl, aby dokończyć sprawy związane ze Snookiem. Więc chyba lepszym wyborem będzie, abyście zostali tu, na Midway, i dokończyli sprawy z waszym okrętem, aż dostaniecie od admirała rozkaz udania się na urlop. Tak to stracicie tylko 2-3 tygodnie, a nic nie załatwicie... Chyba, że macie potrzebę zobaczenia się z waszym dowódca i omówienie czegoś face-to-face?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ