Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

Silent Service w walce z Cesarską Marynarką Japonii w latach 1943-1945

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#226

Post autor: PL_CMDR Blue R » 28 mar 2021, 17:05

I wszystko szło dalej zgodnie z planem. Ze ścigacza na wodę spuszczono motorówkę, którą na pokład Snooka dostarczono pilota.
-Witam komandorze podporuczniku - zasalutował przybyły Raymondowi - Porucznik Morgan. Będę waszym przewodnikiem do atolu.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#227

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 30 mar 2021, 9:22

Dziękuję poruczniku. Ruszajmy do portu. Jak sytuacja w bazie ? Czy wszystko jest już zorganizowane ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#228

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 mar 2021, 21:18

-W bazie jest wszystko w porządku - powiedział pilot - Gorzej z wysepkami dookoła. Jest ich tyle, a co jakiś czas znajdujemy na nich Japończyków. Wyłażą jak spod ziemi.... Nie możesz pozostawić obserwatora na wysuniętej wyspie, bo okaże się, że choć ją marines przeszukali od krańca do krańca, to jakiś Japończyk tam siedzi w ukryciu i czeka na okazję... Ale ogólnie to lepiej wychodzimy. Na jednego utraconego żołnierza w takiej wojnie, oni tracą z 20. Lokalsi służą za przewodników. Za puszkę wojskowej konserwy, zbiorą ci cały oddział wsparcia... Nawet może się wydawać, że to oni tych Japończyków podrzucają, aby tylko zarobić.... A właśnie... Wasi chłopcy potrafią się zachować? Według lokalnych, jesteśmy tylko ich gośćmi, dzięki łaskawości ich króla.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#229

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 31 mar 2021, 12:51

Powinni się zachować. Jakieś szczególne zasady obowiązują ? Czy po prostu mają nie zaczepiać lokalnych kobiet ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#230

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 kwie 2021, 11:37

-Bardziej to, kapitanie - powiedział pilot - Skoro lokalni sami nam pomagają w walce z Japończykami, to nie ma powodów, aby ich wyprowadzać z błędu, że to nie oni tutaj rządzą... A tak to obie strony zadowolone... A skoro o zadowoleniu mowa, to wasi chłopcy na brak rozrywek narzekać nie będą.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#231

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 12 kwie 2021, 9:13

dobrze - ostrzeżenie przyjęte. Wydam stosowne zalecenia, a także poproszę podoficerów by mieli oko na marzynarzy.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#232

Post autor: PL_CMDR Blue R » 12 kwie 2021, 11:36

"Wyjedź na Hawaje. Poczuj tą dziką wyspę z dala od cywilizacji"....

Ktokolwiek wymyślił ten slogan reklamowy zachęcający do wypoczynku na Hawajach, nie był z dala od cywilizacji. Dopiero tutaj można było powiedzieć, że są z dala od cywilizacji, gdyby tylko usunąć tą ogromną flotę cumującą w każdym wolnym miejscu. Żadnego miasta, żadnej drogi z pasami. Nawet metalowe budynki postawione przez wojsko wyglądały, jakby w ciągu kilku godzin dało się wszystko zapakować w pudła i po "cywilizacji" nie zostałby tu żaden ślad.

Miało to też swoje wady. Dokąd mieli udać się marynarze na przepustce? Najbliższa cywilizacja była setki mil stąd.... Choć patrząc na sporych rozmiarów kantynę, budynek opisany "kino" oraz "kaplica" i "biblioteka" (mimo tego, że wielu z marynarzy uznałoby to za zbędne marnowanie przestrzeni), dowództwo starało się zamienić ten atol w coś, co można było uznać za miejsce wypoczynku.

Ze względu na uszkodzenia, Snook nie został zacumowany przy okręcie bazie, ale zabrano go do "stoczni", jak dumnie nazywano te warsztaty na nabrzeżu. I gdy pierwszy oficer przejął okręt, a inżynier z ekipą zaczęli rozglądać się po uszkodzeniach, komandor porucznik Peterson zabrał Raymonda swoim jeepem do okrętu bazy. Jazda po ubitej drodze nie należała do najprzyjemniejszych, ale najwyraźniej dowódca przyzwyczaił już się do takiej jazdy i zaczął rozmowę od wskazania w kierunku "strefy wypoczynku":
-Jak wam się tu podoba? Prawie jak w domu, co?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#233

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 12 kwie 2021, 11:42



No powiedzmy, niewiele tu będzie do roboty. Widzę, że lotnisko całkiem dobrze zaopatrzone. Mam nadzieję, że "stoczniowcy" mają również spory zapas części zamiennych dla mojej jednostki.

"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#234

Post autor: PL_CMDR Blue R » 12 kwie 2021, 13:20

-Jak tylko nie trzeba wybebeszać okrętu i składać na nowo, mamy wszystko co potrzeba - zapewnił dowódca - A w większych przypadkach odsyłamy okręt na Hawaje. Jak stocznia przedstawi raport, będziemy wiedzieć, czy odeślemy was na Hawaje okrętem, czy samolotem... Ale widziałem po banderze, że kończycie w dobrym stylu. Podejrzewam, że lektura raportu będzie ciekawa, komandorze podporuczniku?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#235

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 12 kwie 2021, 14:48

Oczywiście. Przygotuję raport i dostarczę go.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#236

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 13 kwie 2021, 13:57

Finku, poproszę o obrazek ze statusem okrętu po przybyciu do bazy.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#237

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 15 kwie 2021, 18:40

Nie mając wszystkich danych, oto raport:

Raport z działań bojowych USS Snook 4/3/44 - 5/11/44

4/3/44
Rozpoczęcie patrolu. Opuszczamy Midway.

4/7/44
Kwadrat DE11. Kontakt lotniczy. Zejście pod wodę. Pozostajemy nie wykryci.

4/11/44
Kwadrat CJ14. Tajfun. Kontakt na hydrofonie – daleko. Prawdopodobnie nasze jednostki. Ponieważ jesteśmy poza naszą strefą patrolową. Nie podejmujemy pościgu.

4/14/44
Osiągniecie strefy patrolowej. Przechodzimy do CF16.

4/18/44
Kwadrat CF16. Kontakt radarowy. Rozpoczynamy pościg. Mały konwój złożony z dwóch frachtowców, eskortowany przez 2 jednostki (z czego jedna to niszczyciel). Po podejściu możliwe zaatakowanie niszczyciela i frachtowców. Wystrzelono z zanurzenia 4 torpedy wachlarzem do niszczyciela i 2 do dużego frachtowca. Obie jednostki trafione i zatopione.

Zataczamy krąg i podchodzimy do ataku na drugi parowiec i eskortowiec. Podejście przerywa kontakt lotniczy. W nocy udaje się dogonić jednostki wroga. Strzelamy 4 torpedy do eskortowca – prawdopodobnie typu Ukuru (800BRT). Jedno trafienie – wróg zatopiony. Wynurzamy się i rozpoczynamy ostrzał z działa – cel mały frachtowiec. Mimo trafień, statek nie chciał tonąć, dodatkowo pojawiły się 3 nowe kontakty radarowy – 3 niszczyciele. Odpalono torpedę do frachtowca – cel zatopiony. Odchodzimy i zataczamy koło by zaatakować ponownie.
Strzelamy po 3 torpedy do 2 niszczycieli. 1 z okrętów trafiony i zatopiony.

4/19/44
Przeładowujemy kolejny raz torpedy i ruszamy w pościg za pozostałymi dwoma niszczycielami, które płyną w kierunku Truk. Pościg przerywany jest kontaktami lotniczymi, oraz pojawieniem się małych jednostek przybrzeżnych wokół atolu. Przygotowujemy zasadzkę przy wejściu do bazy. Niestety nie udaje się nawiązać kontaktu. Zaś duża aktywność samolotów nie pozwala na skuteczne przeszukiwanie obszaru. Kierujemy się na CG17.

4/27/44
Po zmniejszeniu przyznanego nam sektora, przesuwamy się ponownie pod Truk.

5/1/44
Po otrzymaniu wiadomości od USS Trout. Ruszamy na przechwycenie konwoju, który zmierza do Truk.

5/1/44 – noc
Kontakt radarowy. Pojedyńczy manewrujący niszczyciel. Odpalamy 4 torpedy. 1 w celu, wróg płynie dalej wzywając pomocy. Pojawia się nowy szybko zbliżający się kontakt. Odpalamy ostatnie 3 torpedy do uszkodzonej jednostki – 2 trafienia – niszczyciel eksploduje. Zostajemy wykryci i ostrzelani, a po zanurzeniu obrzuceni bombami głębinowymi. W trakcie zanurzanie awarii ulega silnik Diesel nr 2. Woda wdziera się do maszynowni, ale udaje się ustabilizować okręt. Odchodzimy poza obszar ataku. Po wynurzeniu okazuję się, że silnik jest nie do naprawy w warunkach bojowych.
Z powodu braku torped, ruszamy do bazy na Majuro.

5/10/44
220 mil od bazy nadajemy prośbę o eskortowca. Nawiązanie kontaktu z naszym samolotem.

5/11/44
Przybywamy na Majuro


Zatopienia:
Frachtowiec 5000 BRT
Frachtowiec 1000 BRT
Niszczyciel 1500 BRT
Niszczyciel 1500 BRT
Niszczyciel 1500 BRT
Eskortowiec 800 BRT

Razem: 4 okręty wojenne: 4300 BRT i 2 statki handlowe (6000 BRT)

Do odznaczenia: cała załoga
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#238

Post autor: PL_CMDR Blue R » 17 kwie 2021, 10:53

(wybacz, miałem ciężki tydzień w pracy i nie miałem czasu na PBF)
T18 - USS Snook_a.jpg
Stan na dzień powrotu +1 (gdy miało być o analizie uszkodzeń)

====================================

Gdy Raymonda wezwano do biura następnego dnia, pewne było, że chodzi o raport... A może także i o dalszy los kapitana.
W tym czasie warsztat przejrzał okręt i ku radości całej załogi, wszystkie naprawy można było przeprowadzić na miejscu, a tylko konieczność przeprowadzenia prób wydłużała czas pomiędzy kolejnymi patrolami.
Gdy Raymond miał wchodzić do biur, natrafił na kolegę z akademii, Johna Powella. Nie mieli dużo czasu na rozmowę, ale Raymondowi udało się dowiedzieć, że Powell w stopniu porucznika marynarki, dowodził jednym z kutrów patrolowych przydzielonych do Majuro. Gdy Raymond już się żegnał, John na odchodne zapytał:
-Wampir, jutro z rana płyniemy na polowanie. Mam dwa miejsca, może się zabierzemy razem?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#239

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 19 kwie 2021, 10:28

Hmmm, ciekawa propozycja. W zasadzie nic więcej teraz nie muszę przygotowywać. Czemu nie. Zgoda. Powiadomię tylko Wyliego. A więc do jutra.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#240

Post autor: PL_CMDR Blue R » 20 kwie 2021, 20:15

Gdy Raymond dotarł do biura, Peterson zaprosił go do środka i zapraszając do usiądnięcia, powiedział:
-Cholernie dobra robota, "Wampir", cholernie dobra. Jakby zawsze ostatni patrol przed przepustką miał być tak udany, to chyba wyślę cały Desron na przepustki. - gdy sam usiadł za biurkiem, przerzucał kartki raportu rzucając i wskazując na kolejne miejsca - Agresywna postawa, pełne wykorzystanie uzbrojenia okrętu, użycie błędów nieprzyjaciela przeciwko nim. Jakby nie tajność Cichej Służby, to rzuciłbym to dla Hollywoodu. To piękny materiał na film. I to nie fikcja... Nie dziwie się wam, że chcecie odznaczenia całej załogi, cholernie dobra robota. Jak nie sypną wam za to medalami, to podam się chyba do dymisji. - mówiąc te słowa zamknął raport i spoglądając na Raymonda powiedział - I o to właśnie chodziło w ostatnich rozkazach. Kawał dobrej roboty, Wampir.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ