Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

Silent Service w walce z Cesarską Marynarką Japonii w latach 1943-1945

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#1

Post autor: PL_CMDR Blue R » 03 lip 2020, 19:22

22 marca 1944, Pearl Harbor
Ścigacz okrętów podwodnych zatrzymał się dość daleko od bazy okrętów podwodnych, ale na szczęście pomyślano o tym i na Raymonda czekał samochód, który zabrał go do sztabu 2 FOP, gdzie na Raymonda oczekiwał komandor Charles Momsen. Odprawa zaczęła się od typowego pytania o załogę i okręt. Raymond nie musiał nic ukrywać. Załoga zgodnie z rozkazem szykowała okręt do wyjścia na patrol "gdzieś na Pacyfik", czym zajmował się porucznik Wylie. Momsen zaprosił Raymonda do mapy i powiedział:
-Sama misja Snooka nie wymaga zbyt wielkiej odprawy. Znów będzie to operowanie w pobliżu Truk i wysp archipelagu Karolin. Obszar znacie. Różnica jest jednak w związku z operacją Zbieracz. Zanim okręt dotrze do strefy operacja będzie w toku i może lekko wpłynąć na taktykę. Otóż, na północ od strefy Snooka jest korytarz dla wycofujących się i idących na patrole okrętów, a dalej jest pole przeznaczone dla floty. Celem operacji jest opanowanie głównych wysp Marianów, zaczynając od Saipanu. Podejrzewamy, że to spowoduje, że zamiast wzmacniania osłabionego Truk, Japończycy skupią się raczej tam, wysyłając pod Karoliny tylko konwoje. To też jest ważny cel. No i koniec patrolu będzie inny. Główna baza dla okrętów podwodnych Pacyfiku została przesunięta na Majuro na Marshallach i tam wracają wszystkie nieuszkodzone okręty. W przypadku potrzeby poważnych napraw, okręty kierują się tutaj, do Pearl. To tyle jeżeli chodzi o główne założenia... Jakieś pytania, czy możemy omówić konkretne sprawy związane z patrolem i operacją Zbieracz?

T12 - USS Snook.jpg
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#2

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 06 lip 2020, 11:36

Myśli ???? Zapomnieli o moim urlopie ?????

rzeczywiście obszar jest mi znany Sir. Rozumiem, ze za chwilę, poznam szczegóły operacji oraz termin mojego wypłynięcia na patrol
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#3

Post autor: PL_CMDR Blue R » 06 lip 2020, 12:30

-Zgadza się. Więc zacznijmy od samej operacji Zbieracz. Po zajęciu kluczowych wysp Marshalli oraz zneutralizowaniu zagrożenia przez pomniejsze wyspy, następnym celem jest opanowanie wysp od wysp Wulkanicznych na północy (wyspy Bonin, dop. Finka), do wysp Palau na południu (Peleliu, dop. Finka). Japończycy zapewne spodziewają się, że najpierw planujemy zneutralizować Truk, niemniej ten archipelag prezentuje zbyt małą wartość militarną... znaczy militarnie jest ważny... ale patrząc na stosunek sił, które należy poświęcić, aby go zająć, do zysku militarnego, wartość jest zbyt mała. Piąta Flota już wyszła w morze, aby na początku miesiąca uderzyć na pierwszy cel. Saipan oraz Tinian. Opanowanie tych dwóch wysp rozerwie Japońską obronę, a nam pozwoli na swobodny dostęp na Morze Filipińskie... I tu kończy się to, co pewne... Saipan może być kolejnym Guadalcanal. Długą bitwą na wyczerpanie.... Japończycy na razie nie reagują głównymi siłami, gdy uderzamy w kolejne miejsca, ale to może się zmienić. Po dużych stratach wśród płaskopokładowców ich zdolności ofensywne są zmniejszone, ale uderzając na Mariany, mogą wykorzystać wyspy jako "niezatapialne lotniskowce" i zdecydować się na wysłanie Połączonej Floty przeciwko nam.... To w zasadzie tyle z informacji, które musicie wiedzieć... Oczywiście z oficjalnymi dokumentami zaraz będziecie mogli się zapoznać... Wiem, że podczas operacji Galvanic braliście udział w walkach w pierwszej linii, teraz jesteście na flance... I w zasadzie waszym głównym zadaniem jest reagowanie na wypadek, gdyby Japończycy postanowili wykorzystać nasze skupienie na Marianach, aby wysłać znaczące wzmocnienie dla Truk. W skrócie, wszystko co pływa i ma japońską banderę, ma zatonąć. - powiedział Momsen, po czym zastanowił się i zapytał:
-Komandorze podporuczniku, czy poinformowano was już o zmianie priorytetów dla okrętów podwodnych?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#4

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 07 lip 2020, 15:34

Niestety nie otrzymałem takich wytycznych jeszcze. Zajmowałem się przygotowaniem okrętu i załogi do kolejnego patrolu.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#5

Post autor: PL_CMDR Blue R » 07 lip 2020, 16:11

-Więc sprawa przedstawia się następująco. Ultra potwierdza, że Japończycy mają coraz więcej problemów z organizacją konwojów i ruchu między wyspami. Głównym problemem jest brak eskortowców i niszczycieli. W końcu w Tokyo Ekspresie tracili co jakiś czas po kilka niszczycieli... I wygląda na to, że jak tak dalej pójdzie, to do roku będą mieli problem z wydzieleniem sił do eskortowania konwojów... To trochę długo, dlatego chcemy przyspieszyć im te problemy. Główne okręty, pancerniki, lotniskowce i krążowniki, to dalej cel numer 1. Jednocześnie celem numer 2 nie są transportowce i inne statki towarowe, ale niszczyciele. Dopiero na ostatnim miejscu wśród priorytetów są statki transportowe. To są najnowsze wytyczne dla wojny podwodnej z Waszyngtonu (więc od adm. Kinga, dop. Finka).
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#6

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 08 lip 2020, 10:24

Rozumiem, a co ze zbiornikowcami ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#7

Post autor: PL_CMDR Blue R » 08 lip 2020, 14:24

-Zbiornikowce są zaliczane do tej samej grupy, co wszystkie statki towarowe. W skrócie. Najpierw celem są okręty z flagą wschodzącego słońca, potem dopiero z klopsami.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#8

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 08 lip 2020, 14:55

Teraz już wszystko jasne. Jeszcze z pytań logistycznych, jak wygląda przydział torped ? A dokładnie czy można liczyć na same Mark 18 ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#9

Post autor: PL_CMDR Blue R » 08 lip 2020, 15:23

-Niestety, niewiele się tu zmienia. Jest co prawda cały czas postęp w ilości torped, które dostajemy, ale też zwiększa się liczba okrętów w linii.... - komandor rozłożył ręce - W stanach pracują nad zwiększeniem produkcji, ale efekty najwcześniej będzie widać za kilka miesięcy.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#10

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 08 lip 2020, 17:32

Rozumiem, zatem kiedy mamy wyruszyć na patrol ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#11

Post autor: PL_CMDR Blue R » 08 lip 2020, 17:57

-Admirał chciałby, abyście opuścili Midway w pierwszym tygodniu kwietnia, gdy tylko okręt osiągnie gotowość. Będziecie mieli wtedy wystarczająco czasu, aby zająć dojść pod Truk, gdy miejsce zostanie zwolnione. Strefa ma zostać zwolniona do 10 kwietnia, czasu Pearl Harbor.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#12

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 09 lip 2020, 8:41

Pierwszy tydzień jest bardzo krótki, zaledwie sobota i niedziela. Czy możemy wyruszyć po weekendzie 3 kwietnia z rana ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#13

Post autor: PL_CMDR Blue R » 09 lip 2020, 11:19

-Wybaczcie - odpowiedział Komandor - Oczywiście chodziło mnie o pierwszy cały tydzień. Te dwa dni to nawet nie liczyłem, jako kwiecień, ale macie rację, że to też kwiecień. Admirał chciałby już całkowicie opróżnić Midway, aby był to już tylko punkt zaopatrzenia podczas rejsów uszkodzonych okrętów do Pearl, a nie wysunięta baza. Skoro o tym mowa, to oczywiście kierując się z i do Pearl na Midway będzie można uzupełnić paliwo, ale nie będzie już tam więcej magazynu torped, co też ułatwi nam ich dystrybucję.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#14

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 09 lip 2020, 12:39

Nie mam więcej pytań. Jeśli Pan pozwoli, to się odmelduję i rozpocznę przegotowania okrętu.


Torpedy tak jak ostatnio.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5479
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: USS Snook (SS-279) - Patrol 6 - Żabie Skoki

#15

Post autor: PL_CMDR Blue R » 09 lip 2020, 13:18

-Oczywiście, komandorze podporuczniku. Mój adiutant przekaże panu wszystkie dokumenty i zapozna z nimi - powiedział Momsen, co kończyło tą ciekawszą część odprawy. Drugą cześć zajmowało zapoznawanie się z danymi wywiadu, raportami sytuacyjnymi i masą innych rzeczy, które choć były ważne, nie były już tak ciekawe.

25 marca 1944, popołudnie.
Okręt wiozący Raymonda na Midway zatrzymał się nieopodal Sand Island, a samo zejście na ląd odbyło się przy pomocy motorówek, a samo dojście do okrętu było spacerem. Porucznik Wylie czekał na Raymonda na nabrzeżu i razem ruszyli w drogę do statku. XO gdy tylko ruszyli i oddalili się od robotników portowych, obejrzał się do tyłu i zapytał:
-Sir? Nie przysłali z panem nowego CO*?


*CO = Commanding Officer = dowódca jednostki (alias kapitan)
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ