Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

Instrukcja oraz FAQ

Silent Service w walce z Cesarską Marynarką Japonii w latach 1943-1945

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Instrukcja oraz FAQ

#1

Post autor: PL_CMDR Blue R » 05 sty 2020, 15:13

Instrukcja oraz FAQ



FAQ:

Gra
P: Jak będzie wyglądać gra?
O: Mniej więcej tak, jak podczas patrolu USS Steelhead podczas dowozu zaopatrzenia na Filipiny

P: Kiedy gra się rozpocznie?
O: Gra aktualnie trwa

P: Jak mogę dołączyć do gry?
O: Zapisując się w temacie:
viewtopic.php?f=20&t=7
Tam też dostaniesz dalsze instrukcje.

Mapa i ruch
P: Czym różni się poruszanie „normalne” od „ostrożnego” ?
O: Poruszając się ostrożnie, okręt spędza dnie w zanurzeniu, płynąc na silnikach elektrycznych, natomiast w nocy płynie na powierzchni. Zmniejsza to ryzyko zaskoczenia przez lotnictwo, ale też i dystans pokonywany dziennie.

P: Jaki jest – w [nm] lub w [km] – wymiar jednego heksa z mapy ogólnej?
O: 1 hex ma wymiar około 150 mil morskich.

P: Jaki jest – w [nm] lub w [km] – wymiar jednego pola w pierścieniach zaznaczonych wokół konwoju?
O: Odległość miedzy pierścieniami wynosi około 1 mili.

P: Czy w zanurzeniu na głębokość peryskopową mogę używać radaru?
O: W starszych radarach ta opcja była niedostępna. W nowszych była. Ulepszony radar SD i SJ (dostępne około końca 1943) będą miały tą opcję.

P: Jak wygląda mechanika gry (tak od kuchni)?
O: Podczas starcia mechanika gry oraz wyznaczania patroli i kwestia odznaczania jest żywcem wyciągnięta z gry Silent War:
http://www.consimpress.com/silent-victory/
W dziale download jest instrukcja oraz tabele.
W zakresie medali następuje też dodatkowy rzut pozwalający na uzyskanie medalu wyższego, albo uznanie przez dowództwo o przyznaniu medalu niższego.
Naprawy okrętów i symulacja działań innych okrętów jest wykonywana na grze Silent War:
https://www.compassgames.com/out-of-pri ... ntwar.html


Okręty:
Poniżej podaję standardowe wyposażenie waszego okrętu, które może być modyfikowane.

Okręt klasy Gato - model 1943
Torpedy: 12x torpedy Mk14 (parogazowe) - brak modyfikatorów; 12x torpedy Mk18 (elektryczne) - eskorta nie dostaje premii do wykrywania atakującego okrętu za dnia, kary do celności na średnim i dalekim zasięgu.
Zapalniki torped: Ulepszone zapalniki uderzeniowe - brak kar do skuteczności zapalnika przy uderzeniu pod kątem 90 stopni.
Diesle: Maszynownia GM - brak modyfikatorów
Radar: SD - zmniejsza szanse na zaskoczenie przez samolot, SJ (z wyświetlaczem oscyloskopowym) - zwiększa szansę na wykrycie celów, zmniejsza szansę na zgubienie celów
Działo pokładowe: 1x 4'', amunicja na 5 ataków - brak modyfikatorów
Działka przeciwlotnicze: 2x .50 - brak modyfikatorów
Specjalne wyposażenie: Brak

Okręt klasy Gato - model 1944
Torpedy: 12x torpedy Mk14 (parogazowe) - brak modyfikatorów; 12x torpedy Mk18 (elektryczne) - eskorta nie dostaje premii do wykrywania atakującego okrętu za dnia, kary do celności na średnim i dalekim zasięgu
Zapalniki torped: Ulepszone zapalniki uderzeniowe - brak kar do skuteczności zapalnika przy uderzeniu pod kątem 90 stopni.
Diesle: Maszynownia GM - brak modyfikatorów
Radar: Ulepszony SD - zmniejsza szanse na zaskoczenie przez samolot, pozwala na obserwację z głębokości peryskopowej, SJ (z wyświetlaczem PPI) - zwiększa szansę na wykrycie celów, zmniejsza szansę na zgubienie celów. Pozwala na obserwację kilku celów jednocześnie
Działo pokładowe: 1x 4'', amunicja na 5 ataków - brak modyfikatorów
Działka przeciwlotnicze: 2x 40mm - premia do obrony przeciw samolotom
Specjalne wyposażenie: Batytermograf - pozwala na znalezienie termokliny, zwiększającej szanse na ucieczkę przed wrogiem
Załączniki
Instrukcja v1.05.pdf
(665.06 KiB) Pobrany 176 razy
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: Instrukcja oraz FAQ

#2

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 02 kwie 2020, 13:05

Muszę to napisać ... czytając "Ciche zwycięstwo", otworzyły mi się oczy na pewne sytuacje w grze, które na początku wiązałem ze złośliwością GM :|| . Np. samoloty atakujące swoich, mimo sygnałów. Czepialstwo przy czytaniu raportów. A teraz muszę powiedzieć:

... WIELKI SZACUN FINKU ... bo to wszystko, działo się w rzeczywistości. Naprawdę doceniam chęć wprowadzenia takich epizodów do gry i stworzenia świata, który bazuje na historycznych zdarzeniach. Będąc w trakcie lektury, zaczynam w innym aspekcie postrzegać ten PBF.

Wielkie dzięki.

:wszystkook:
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Instrukcja oraz FAQ

#3

Post autor: PL_CMDR Blue R » 02 kwie 2020, 13:48

Dziękuję :) Staram się.
Ciche Zwycięstwo i seria książek Morrisona stanowią niejako podstawę, na której budowałem PBF.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1022
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Instrukcja oraz FAQ

#4

Post autor: PL_Qbik » 02 kwie 2020, 14:53

@ PL_Cmd_Jacek
Ja mam 31 stron do końca książki. To sam rozumiesz jak mi się gra w KP2.
A uwierz mi, że Finek zamieszcza MASĘ prawdziwych wydarzeń, zdarzeń i osób opisanych również w "C. Zwycięstwie".
MASĘ. :yes
Doszło nawet do tego, że tak się wciągnąłem w tą "prawdziwość historyczną" finkowego PBF-a, że pewnego dnia próbowałem Autora opieprzać za niezgodność z faktami... i dopiero się opamiętałem, jak mi uświadomił, że to jednak - jak by nie patrzeć - fikcja literacka, w której Autor ma prawo umieścić RÓWNIEŻ wydarzenia przez siebie wymyślone. :lol


@ PL_CMDR Blue R
PL_Cmd_Jacek pisze:
02 kwie 2020, 13:05
... WIELKI SZACUN FINKU ...
I ja się w pełni pod tym podpisuję.
:bye :jupi :book :yes :kawa :rtfm :-] :type :ok: :D
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: Instrukcja oraz FAQ

#5

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 02 kwie 2020, 17:12

PL_Qbik pisze:
02 kwie 2020, 14:53
Ja mam 31 stron do końca książki. To sam rozumiesz jak mi się gra w KP2.
czyli analizujesz teraz listę nazwisk oficerów, z których Blair korzystał pisząc swą książkę :|| :||

:cool: :cool:
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1022
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Instrukcja oraz FAQ

#6

Post autor: PL_Qbik » 02 kwie 2020, 17:30

PL_Cmd_Jacek pisze:
02 kwie 2020, 17:12
PL_Qbik pisze:
02 kwie 2020, 14:53
Ja mam 31 stron do końca książki. To sam rozumiesz jak mi się gra w KP2.
czyli analizujesz teraz listę nazwisk oficerów, z których Blair korzystał pisząc swą książkę :|| :||

:cool: :cool:
Dobre!!! :lol :lol :lol

Ale nie - aż takim psychofanem nie jestem. Tabelek nie liczę jako treści.
Mam 31 stron do końca tekstu właściwego, krótko mówiąc właśnie jestem na stronie 717, gdzie przeczytałem o zatopieniu USS Barbel (SS-316)[Balao] przez japoński samolot, który zrzucił bombę głębinową, trafiając Barbela bezpośrednio w kadłub w pobliżu kiosku.
Mam nadzieję, że to wystarczająco dokładna miejscówka.
P.S. Jestem psychofanem średnim.
:P :D :P
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Instrukcja oraz FAQ

#7

Post autor: PL_CMDR Blue R » 26 kwie 2020, 12:24

Dodałem do instrukcji różnice w okrętach model 1943 (takie macie), a modelu 1944 (lub 1943 po remoncie) w wersji standard :)

Qbik, możesz zapoznać się... Bo twój będzie miał ten zestaw, tylko z lepszym działem.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ