Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

Pedały do latania DIY

Dział w całości przeznaczony dla pokazania Waszych talentów, tutaj zamieścić możesz swoje opowiadanko, własny filmik i inne rzeczy którymi chcecie się pochwalić.
Awatar użytkownika
janko175
Posty: 50
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:53

Pedały do latania DIY

#1

Post autor: janko175 » 28 gru 2021, 16:14

Korzystając z chwili wolnego czasu , postanowiłem zrobić sobie wreszczie porządne pedały .
Przekopałem internet w poszukiwaniu ispiracji i rozwiązań tego mechanizmu . Z kazdego rozwiązania coś zadaptowałem do własnego pomysłu . I oto powstaje coś takiego ....
Pozycjonowanie bedzie realizowane za pomocą czujnika Hall i przez Arduino micro do kompa . Co powinno być o wile bardziej dokładne niż , przy użyciu potencjometru.
Załączniki
projekt wirtualny.
projekt wirtualny.
Nie przejmuj się inni mają się jeszcze gorzej .

Awatar użytkownika
PL_Mirko
Posty: 205
Rejestracja: 29 gru 2019, 0:32

Re: Pedały do latania DIY

#2

Post autor: PL_Mirko » 28 gru 2021, 22:21

Jakieś 3 lata temu zmajstrowałem sobie orczyk na potencjometrze podłączony pod stary dżoj. Taka próba czy jest sens wyłożyć kasę na orczyk.
Po dwóch tygodniach prób zrezygnowałem z tego ustrojstwa - nie mogłem nabyć instynktownych odruchów sterowania nogami.
Kiedy dochodziło do dynamicznych akcji - a takich w WT nie brakuje - moje nogi nie były dość szybkie :) Przy nagłych ruchach sprzęt przesuwał się po wykładzinie - konieczność ciągłego poprawiania położenia sprzętu. Poobijane o biurko kolana... Pewnie w Iłku lepiej sprawdzi się orczyk...
Moim zdaniem, przy orczyku konieczne jest doskonałe dopasowanie wysokości fotela a nawet biurka, żeby uniknąć zmęczenia nóg.

W moim przypadku idealnie sprawdzają się skrzydełka na przepustnicy w moim Thrustmaster T.16000M FCS HOTAS, zarówno WT, DCs'ie czy IŁku.
Zaledwie po tygodniu prób byłem w stanie instynktownie sterować orczykiem wirtualnego samolocika - krótsza droga impulsu z mózgu do palców lewej ręki :)

Wiem - to nie jest naturalne, nie jest zgodne z realnym sterowaniem samolotem, ale nie mam potrzeby czuć się jak prawdziwy pilot, nie nakładam do gry na głowę pilotki :) tylko słuchawki z FT.
Dziś nasz dzień lakierowany Internetem, w telefonie tak jak w gnieździe siedzi mózg,
Całe szczęście, że Bóg stworzył był kobietę... Głupie jest życie ale kocham je... (Andrzej Janeczko)

Awatar użytkownika
janko175
Posty: 50
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:53

Re: Pedały do latania DIY

#3

Post autor: janko175 » 29 gru 2021, 9:32

Tak Mirko . Też będę miał problem z biurkiem :drapanie: i musze go przerobic , bo nogi bedą obijać o półkę z klawiaturą . :fury
Natomiast mam ten sam zestaw joy + przepustnica i nie wiem czy robiłeś próbę , ale orczyk w joyu jest o wiele dokładniejszy i płynniej pracuje niż te łopatki . Sprawdzłem to w iłku , Mam wrażenie , że łopatki działają bardziej 0 ; 0,2 ; 0,4 ........ 1 , a orczyk w joyu 0 , 0,05 ; 0,10 ; 0,15 ; ........1 . Z tymi pedałami nie chodz mi tylko o dodanie realizmu do sterowania , ale o precyzje lotu i manewrów . Cóż jak narazie wydałem na ten projekt 140 zł i na tym się skończy , co w porównaniu z jakimi kolwiek innymi pedałami ( 460 - 1200 zł ) jest małą kwotą . Bedzie się trzeba przprogramować :studencik: na inne sterowanie . Zobaczymy . :||
Nie przejmuj się inni mają się jeszcze gorzej .

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: Pedały do latania DIY

#4

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 29 gru 2021, 17:50

ooo nieźle - powodzenie w projekcie. Ja poszedłem na łatwiznę i kupiłem używkę na allegro :-D.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
janko175
Posty: 50
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:53

Re: Pedały do latania DIY

#5

Post autor: janko175 » 31 gru 2021, 13:08

Produkt już niemal na ukończeniu .
Na szczęście obejdzie sie bez przerabiania biurka :cool: . Za to musze stworzorzyć podstawke pod joya . :drapanie: Kurde mam tu ciasno przy biórku jak w 126p :fury . I chyba braknie mi jednego portu USB . :-?
Nie przejmuj się inni mają się jeszcze gorzej .

Awatar użytkownika
janko175
Posty: 50
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:53

Re: Pedały do latania DIY

#6

Post autor: janko175 » 31 gru 2021, 20:27

Aktualizacja .
W DCS już po krórkich testach . Wypadło dobrze . Jedyny problem to brak pełnego zakresu ruchu steru kierunku , w porównaniu do joya mam jakieś 75 %. W sumie to chyba tylko przy kołowniu na pasie może mi to sprawiać problem , bo przy lataniu jest git . Ster działa bardzo płynnie , o wiele płynniej niż joystick albo łopatki na przepustnicy . Nie ma żadnego szarpania . :jupi ,ani efektu "gumy" jak ja to nazywam .
Teraz odkładanie poprawek przy strzelaniu będzie bezproblemowe , bo dotychczas kończyło się bujaniem całego samolotu . :fury
:jupi :jupi :jupi :jupi :jupi :jupi :jupi :jupi :jupi :jupi :jupi :jupi
To wszystko za jedyne 140 zł . :yes Żelastwo , płyty ze starych mebli to z mojego skałdu : " Nie wyrzycaj , bo może się kiedyś przydać " :bober
Załączniki
Podstawa z elektroniką .
Podstawa z elektroniką .
Nie przejmuj się inni mają się jeszcze gorzej .

Awatar użytkownika
janko175
Posty: 50
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:53

Re: Pedały do latania DIY

#7

Post autor: janko175 » 01 sty 2022, 10:24

Problem z brakiem pełnego zakresu steru rozwiązany :yes Wystarczyło tylko skalibrować to w systemie , o czym zupełnie zapomniałem .
Jak to mówią :" Masz problem ,wujek Google zawsze pomoże " :lol
Nie przejmuj się inni mają się jeszcze gorzej .

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: Pedały do latania DIY

#8

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 04 sty 2022, 20:04

:punk gratuluję
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
janko175
Posty: 50
Rejestracja: 28 gru 2019, 22:53

Re: Pedały do latania DIY

#9

Post autor: janko175 » 06 sty 2022, 10:54

PL_Cmd_Jacek pisze:
04 sty 2022, 20:04
gratuluję
Dzięki.
Jeszcze trzeba sie nauczyc latać z tym , a nie jest to takie łatwe po latach latania tylko z joystickiem . Za to kołowanie na lotnisku to teraz łatwizna . Zawsze mnie to zastanowiało ... jak ogłądałem flmy na YT jak kolesie kołowali po pasie . Jak oni to robią ? :drapanie: Mi na joyu nigdy to tak łatwo nie wychodziło ,a teraz ... to jak jazda samochodem . :yes
Nie przejmuj się inni mają się jeszcze gorzej .

ODPOWIEDZ