Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

ZX Spectrum - podróż w przeszłość

Dział w całości przeznaczony dla pokazania Waszych talentów, tutaj zamieścić możesz swoje opowiadanko, własny filmik i inne rzeczy którymi chcecie się pochwalić.
Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#1

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 15 maja 2020, 17:05

Ach się człowiek nudzi i wraca do korzeni. Mój stary ZX Spectrum+ leży w szafie i czeka na odpalenie. Niestety nie chcę ryzykować jego spalenia i bawię się na emulatorze. Przypominam sobie assembler i Basic w Sinclair-owym wydaniu. To były czasy. Teraz jest o tyle lepiej, że dokumentacja jest dostępna online i wiele książek kiedyś nieosiągalnych dla mnie, teraz jest w zasięgu ręki.

A to jeden z efektów - wykonanych na emulatorze. Bazuje na listingu z Bajtka z 1985 roku. Łączy Basic i rysowanie grafiki z gór z animacją (w kodzie maszynowym). Losowo generowane góry z przodu mają się przesuwać szybciej, a tło (czarne góry z tyłu) wolniej. Ma to symulować, efekt obserwacji otoczenia z okna pociągu / samochodu. :|| Wiem należy dużo wyobraźni w to włożyć :punk


youtu.be/VNHNnUZkymw
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
pepe
Posty: 258
Rejestracja: 11 sty 2020, 22:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#2

Post autor: pepe » 15 maja 2020, 17:23

Eeee, przez emulator to jak seks w taniej prezerwatywie. Niby to samo ale jednak nie :P

Własnie jak grałem w Red Storm Rising na emulatorze Atari ST to czegoś mi brakowało - gra nie była taka jak dawniej. szczerze to juz wolałem odpalic normalna, DOS'ową wersję mimo, że ta z ST różniła się może w 10%


To kiedy odpalasz Spektruma? Masz ubezpieczenie na wypadek pożaru? :D
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#3

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 15 maja 2020, 17:31

:lol

Czekam aż otworzą giełdy elektroniczne, bo muszę kupić stary (ale mały) TV. Aby cokolwiek zobaczyć. Nie chcę modyfikować moje spektrumny.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
pepe
Posty: 258
Rejestracja: 11 sty 2020, 22:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#4

Post autor: pepe » 16 maja 2020, 18:05

Coraz bardziej psychodeliczne filmy wrzucasz :D
(widziałem ten najnowszy)

:type
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#5

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 16 maja 2020, 18:07

:lol taka zabawa instrukcją DRAW


youtu.be/XGM6QW3FD_Q
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
pepe
Posty: 258
Rejestracja: 11 sty 2020, 22:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#6

Post autor: pepe » 16 maja 2020, 18:15

Te linie kodów drukowane w Bajtku były jednym z głównych powodów, dla których nie kupowałem tego pisemka :P
Kompa używałem wyłącznie do grania więc dla mnie pojawienie się Top Secret było zbawieniem od Bajtka :)
Obrazek

Pawian
Posty: 316
Rejestracja: 06 kwie 2020, 9:17

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#7

Post autor: Pawian » 17 maja 2020, 9:47

Ale super, ja też się troche znam na maszynach matematycznych.

Ale w czym do cholery to kodzisz? To jakiś kompilator na normalnego kompa?

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1077
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#8

Post autor: PL_Andrev » 18 maja 2020, 22:54

pepe pisze:
16 maja 2020, 18:15
Te linie kodów drukowane w Bajtku były jednym z głównych powodów, dla których nie kupowałem tego pisemka :P
Popatrz na to: kiedyś straciłem 3 (lub więcej?) godzin na wpisywaniu instrukcji typu

DATA [i tu kilometrowy zestaw hexów z jakiejś takiej Bajtkowej gazetki]
...
...
...
RUN

Efekt jakiś tam był, ale najlepze jest to że człowiek nie wiedział kompletnie o co chodzi.
Jakaś magia.
:drapanie:
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

Awatar użytkownika
pepe
Posty: 258
Rejestracja: 11 sty 2020, 22:24
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#9

Post autor: pepe » 18 maja 2020, 23:23

Hehe no właśnie dla mnie takie wklepywanie z tego powodu było bez sensu. Uważałem, że to może byc fajne dla kogoś, kto juz coś kuma.

Jacku, kiedy znów nas zabierzesz w kolejną trippową przygodę?
Załączniki
tenor.gif
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#10

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 19 maja 2020, 8:11

Na razie dokształcam się w budowie Spektrumny (wiele rzeczy pozapominałem, ostatni program napisałem jak miałem 13, 14 lat. Dodatkowo udało mi się w końcu znaleźć podręcznik do Z80 z pełnym opisem jego działania i wbudowanych instrukcji. Co do kodu maszynowego podanego w listingach w Bajtku. Często obok drukowane były przetłumaczone na asembler, więc bazując na tym można się było zorientować co jest grane. Teraz używam emulatora ZX Spin, który ma wbudowany assembler i debugger. Więc nawet jak listing nie ma tłumaczenia, można go sobie obejrzeć w pamięci.

A wiecie co jest najbardziej frustrujące ? Ten pierszy filmik, który podałem. Za przesunięcie grafiki w prawo odpowiada kod maszynowy. Spędziłem 2 dni na tym, by zrozumieć jak to jest wykonywane. Ale w końcu skumałem. A potem doczytałem w Bajtku - autor programu xxx.xxx lat 16
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Pawian
Posty: 316
Rejestracja: 06 kwie 2020, 9:17

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#11

Post autor: Pawian » 18 lip 2020, 9:46

Witam, czy ktoś z Was pracował nad cyklometrem przy użyciu kodu maszynowego?

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#12

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 20 sie 2020, 19:58

Urlop, urlop i wypoczywam studiując książki dotyczące specyfikacji ZX Spectrum oraz języka programowania Ziloga Z80.

I prezentuję moje wypociny


youtu.be/mKNm_rUaZ30

na razie muza jest puszczona w tle, ale próbuję znaleźć sposób jak zakodować ją wewnątrz pliku. Muza napisana przez mego młodszego synka :bye
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#13

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 21 sie 2020, 23:43

dzisiaj udało mi się zakodować muzykę :lol (skomponowana przez Patrik Raka - "Terra Cresta")

swoją (a zasadzie przygotowany przez synka track) muszę dopiero przygotować


youtu.be/2f2uq_0I_nk
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1077
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#14

Post autor: PL_Andrev » 24 sie 2020, 18:18

Asembler?
Nie wiem kim jesteś z wykształcenia, ale... szacun, no.
:eek
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: ZX Spectrum - podróż w przeszłość

#15

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 24 sie 2020, 20:40

Mechanikiem :studencik:

ale asembler mnie wciągnął - a w zasadzie programowanie ZXa (na bazie Z80). :type
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

ODPOWIEDZ