Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

Kit, czy hit? - czyli o okrętach nie walczących "do przodu"

Porady od naszych graczy

Moderatorzy: PL_CMDR Blue R, PL_Andrev

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5502
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Kit, czy hit? - czyli o okrętach nie walczących "do przodu"

#1

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 gru 2019, 10:07

LINK DO ORYGINALNEGO TEMATU
"Co za chłam... Kto temu dał [rangę] 2.7?" - PL_CMDR Blue R o S-100 (1944) na pierwszych grach
"S-100 [1944], to wspaniała maszyna" - PL_CMDR Blue R o S-100 (1944) po wielu grach.
"Spasowałem S-100 [1944] - PL_Andrev zapytany, czy próbuje grać na S-100 (1944)
"PT-20 wykreśliłem z mojej listy z tego powodu" - PL_Qbik, gdy rozmawialiśmy, że PT-20 nie może strzelać do przodu
"Wpadasz [PT-20] pod wroga, skaczesz między skałami równolegle [do niego] i prujesz!" - PL_CMDR Blue R o PT-20
"PC-451 na dystansie poniżej 2km nie używaj działa - PL_CMDR Blue R do Qbika


Co łączy te 3 jednostki? Bardzo słaba siła ognia do przodu.
PT-20... Mostek zasłania widok na przód. Na jedną burtę mogą strzelać tylko dwa karabiny maszynowe... W zasadzie pełną siłę ognia ma do tyłu.
S-100 wypada ciut lepiej. 1 działko 37mm na dziobie o szerokim polu ostrzału... Za to większość uzbrojenia (w tym 6 działek 20mm) jest na rufie, sterowana przez AI i zwykle strzela panu Bogu w okno...
PC-451... No, działo 3'' na dziobie... Na daleki dystans pogromca... A poniżej 2km? Okazuje się, że siła okrętu nie leży w dziale, a w działkach 20mm..


PT-20 idąc bokiem do wroga może strzelać z 4 KMów na raz... S-100 idąc bokiem do wroga może prażyć z 6 luf 20mm + 37mm.... PC-451 idąc bokiem może strzelać z działa oraz 3 działek 20mm...

Ale po co strzelać z lekkiego działka, jak jest cięższe?

Kilka dni temu grając na niszczycielach wszedłem do gry obok przeciwnika, co wpływał na nasz punkt startowy. Odpalam torpedy i strzelam z dział. Wróg miał może 75% załogi... On... strzela do mnie z działek. Widzę wyraźnie, że to AI steruje głównymi działami... Co on robi?

Ja patrzę na moje HP (załogę) 90-> 80 -> 70 -> pożar! -> 60 -> uszkodzone działo -> 50...
A w tym czasie u wroga?
75 ..(przeładunek moich dział)..-> 65 ................................. -> 55 ...................................> 48....


Efekt? Rozstrzelał moją załogę i gdyby nie to, że wpadł potem na moje torpedy, to by odpłynął szczęśliwy.

Ciężkie działo ma sporo zalet. Duża siła ognia... daleki zasięg...
Ale ma jedną zasadnicza wadę: Mała szybkostrzelność. Jeden spudłowany pocisk bardzo boli. A z działek? Prażysz dalej.

Sprawdziłem tą metodę następnym razem. Rozstrzelałem wrogi niszczyciel na bliski dystans. Sterując działkami.

Dlaczego nie zostawić działek AI? Otóż AI ma kilka wad:
1) duże opóźnienie zanim zobaczą, że wróg się zbliża (dziś rozstrzelałem kuter, co zachodził Qbika od tyłu, a jego AI nawet strzału nie oddało)
2) w wolnej chwili działka nie są wycelowane w kierunku w którym akurat są potrzebne... (tylko na pozycji zerowej)
3) AI praży po całym okręcie tak, że 75% pocisków leci w pustkę.... (chyba chodzi o to, aby gracze sami strzelali)

I teraz... Czy na tych okrętach (poza PT-20, to inna para kaloszy) nie lepiej zostawić AI walkę na bliski dystans z głównej broni, a samemu skupić się na sitowaniu wrogich kadłubów z działek?

PC-451.jpg
PC-451.jpg (189.74 KiB) Przejrzano 9446 razy
PC-451... Najlepiej stać z tyłu i walić z działa... Ale jak zbliża się wróg... ustawiamy się bokiem i walimy z 3 działek 20mm... Działo potrzebuje 2-3 celnych trafień, aby rozwalić kuter.... Działka potrzebują 4-6 sekund ciągłego trafiania... Biorąc pod uwagę to, że działo nie zawsze trafi... Działko może rozszarpać kuter, zanim z działa byśmy go w ogóle trafili.

S-100.jpg
S-100.jpg (199.52 KiB) Przejrzano 9446 razy
S-100 (1944)... Tu sprawa jest trochę inna. Powyżej 2km rzeczywiście działko na dziobie sprawdzi się lepiej... Ale poniżej? Ustawiając się bokiem do wroga, prażymy siłą ognia porównywalną (no, trochę słabszą), bo barki przeciwlotniczej SF-40 (Leichte). Pociski 20mm z bliska rozrywają wrogie kadłuby, szatkują załogę... A że główne działko dobrze się sprawdza na 2,5km... To te 500m łatwo się zbliżyć... A S-100 jest szybki...

PT-20.jpg
PT-20.jpg (44.6 KiB) Przejrzano 9446 razy
PT-20 łączy z nimi jeden fakt. Płynąc bokiem, mamy większą siłę ognia (ba! w ogóle mamy siłę ognia). Więc pędzimy równolegle do wroga i strzelamy...


Takie granie ma jeszcze jedną zaletę... Uczy nas grania na niszczycielach, gdzie również z natury będziemy ustawiać się bokiem do wroga...

No, ale mówimy o kutrach. Ustawiając się bokiem wystawiamy wrogowi większy profil! Tak, ale mamy jedną zasadniczą przewagę... PRZEMIESZCZAMY SIĘ... I tu wchodzi w grę kolejna rzecz, ważna dla kutrów... Osłona.
Ale o tym w następnym poście.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ