Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

Batalia: Operacja Husky

Morskie i Odlotowe Opowieści z naszych gier

Moderatorzy: PL_CMDR Blue R, PL_Andrev

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1091
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Batalia: Operacja Husky

#1

Post autor: PL_Andrev » 25 paź 2020, 10:22

- Jakie słabe punkty ma Churchill?
- Zboku.
- Ja tylko pytałem, nie musisz mnie wyzywać.
(autentyczny cytat z lobby)
:lol

- A to słyszałeś? Patton był wściekły. Otwarcie krytykuje plan Montgomery'ego, mówiąc że to błazenada. Zdaniem Pattona ten 'bufon' nie powinien dowodzić nawet korpusem. Ryczeliśmy z chłopakami ze śmiechu.
- Kapralu, skupcie się na obserwacji przedpola, zaraz powinniśmy napotkać nieprzyjaciela.

Sherman z rykiem silnika podjeżdżał pod kolejne wzgórze, wspierając brytyjskie Churchille w ataku na pozycje niemieckie.

Przed bitwą

Wg planistów inwazja na Sycylię miała odbyć się w dżdżystej pogodzie, która by nie tylko opóźniła wykrycie całej operacji, ale do końca ukrywała plany taktyczne Aliantów.
Planiści nie wzięli jednak pod uwagę trzech rzeczy:
- włoskiej lipcowej pogody, która zwykle zamiast deszczu nad Sycylią wita "turystów" słońcem,
- piasku, który skutecznie spowolnił atak najcięższych czołgów brytyjskich co prawie przełożyło się na klęskę całej operacji,
- niesnasków obu sojuszników, gdy dużo lepszy plan operacji opracowany przez Pattona został odrzucony z polecenia samego Eisenhowera.

Pierwsze jednostki aliantów lądowały już po podniesieniu się mgły, co szybko ujawniło Niemcom założenia taktyczne Montgomery'ego. Dodatkowo Brytyjczycy chyba tak samo nie przepadali za Amerykanami jak Patton za Montgomerym - brytyjski i amerykański samolot zderzyły się zanim doleciały nad wyspę, a jeden z nich spadając zdążył zbluzgać przez radio swego sojusznika łamiąc ciszę radiową. W tym momencie siły niemieckie zostały już postawione w stan alarmu bojowego, a dowodzący obroną Sycylii generał Guzzoni w trzech krótkich żołnierskich słowach oparł obronę o pancerny walec Tygrysów, które miały za zadanie zatrzymać rozwijające się uderzenie aliantów, a następnie zepchnąć siły inwazyjne do morza.


Działania aliantów

Lekkie siły alianckie atakujące na kierunku pobliskiego miasteczka Misterbianco szybko dotarły do pierwszych lini obrony niemieckiej. Wciąż alarmowane przez aktywność zwiadu niemieckiego w wozach pancernych typu Puma, siły amerykańskie wpadły prosto w zasadzkę niemiecką dwóch Tygrysów, wspieranych przez czołgi typu Pz.IV.H i niszczyciele czołgów Marder. Wysunięte czołgi nawiązywały walkę, a ukryte Tygrysy siały zniszczenie niszcząc zarówno Shermany jak i nadciągające powoli czołgi Churchill. Rosnące straty aliantów uratowało lotnictwo, czego przykładem była sytuacja na wzgórzu A1. Precyzyjne uderzenie lotnictwa zmiotło jednego z Tygrysów, drugi został związany walką w drugiej fali ataku brytyjskich czołgów ciężkich Churchill, podczas gdy lżejszy Sherman ostrzeliwał Tygrysa z boku.

Obrazek
Ostrzeliwany z dwóch kierunków czołg ciężki PzKpfw VI Tiger.

Sukces akcji (przy sporych kosztach własnych) otworzył drogę aliantom na tyle, iż część sił została wysłana do wsparcia sił ataku na wzgórza B1, a następnie przy braku sił wroga (eliminowanego przez lotnictwo) uderzyła na linię obrony Misterbianco, gdzie znajdowały się już - jak się okazało - ostatnie siły niemieckie. Załoga niemiecka niszcząc atakującego Shermana zdradziła swoją pozycję i nie dostała kolejnej szansy odddać kolejengo strzału - załogi brytyjskie szybko i skutecznie pomściły los amerykańskiego sojusznika.

Obrazek
Brytyjskie Churchille przełamujące ostatnią linie obrony Niemieckiej.


Działania osi

Od czasu jak siły niemieckie stacjonowały we Włoszech sami Włosi byli obiektami żartów niemieckich, głównie za ich ciągłe odwołania do Cesarstwa Rzymskiego.
Głównodowodzący, gen Guzzoni tylko potwierdził tą opinię, w szyfrogramie do dowództwa obrony wzorując się na Cezarze i jego słynnym "Veni, vidi, vici".
Szyfrogram od gen Guzzoniego był krótki i treściwy: fermare, respingere, distruggere (zatrzymać, odrzucić, zniszczyć).

Pierwszy kontakt z nieprzyjacielem nawiązano jeszcze przed umocnionymi punktami oporu, notując niewielkie sukcesy. Jednak wsparcie brytyjskie w postaci 2 ciężkich czołgów Churchill rozbiło obronę niemiecką i posuwając się naprzód siły Aliantów opanowywały kolejne punkty strategczne. Co prawda jeden Churchill został rozbity przez flankującego go Tygrysa, to drugi wydawał się niezniszczalny.

Obrazek
Po wojnie zarówno Niemcy i jak i Brytyjczycy mówili "niemożliwe". A jednak - to byliśmy my i nasza armata 7.5 cm KwK 40 L/48.

O dramatyźmie sytuacji świadczą słowa uczestnika walk - wypowiada się porucznik Andreas Gluck, dowódca czołgu PzKpfw IV Ausf. G:

Ten jeden Churchill po kolei eliminował wszystkie nasze siły - na naszych oczach dwa czołgi z naszego plutonu zostały zniszczone. Nie mogliśmy wysprzeć kolegów z naszej zakamuflowanej pozycji, bez jej zdradzania. Zastanawialiśmy się głośno gdzie te cholerne Luftwaffe, które miało zapewnić nam wsparcie. Zdawało się że wszyscy wokoło raportują pozycję tego herbaciarza, a nikt nie jest w stanie go zniszczyć.
Gdy usłyszeliśmy że nasz Tygrys wspierający środkowy punkt obrony związał go walką, powiedziałem - panowie, Vaterland na nas patrzy - i rozkazałem wyjechać z kryjówki. Po przejechaniu ledwie 100 metrów zauważyliśmy go - był lekko poniżej naszej pozycji, ustawiony do nas bokiem, ostrzeliwujący naszych kolegów. Był w idealnej pozycji - trzeci strzał okazał się celny i Churchill eksplodował. Co ciekawe, nikt nam nie uwierzył w to zniszczenie.

Obrazek
Rzadki widok - radość dowódcy tuż po potwierdzeniu zniszczeniu wrogiego Churchilla, zbiory prywatne autora.

Luftwaffe jednak nie próżnowało i zaskoczyła Aliantów rajdem na siły desantowce, topiąc kilkanaście statków z cennym zaopatrzeniem. Przy zaskakującym sukcesie obrony flanki północnej siły niemieckie ruszyły do ataku, w celu odcięcia walczących Aliantów od punktów zaopatrzenia, co się udało. Po wojnie historycy ocenili, iż akcja ta była jedną z najbardziej błyskotliwych operacji taktycznych sił niemieckich w kampanii we Włoszech. Niestety ta operacje nie miała już przełożenia na wynik inwazji - w tym samym czasie Aliantom udało się przełamać ostatnią linię obrony pod Misterbianco i alianci wkroczyli do miasta zdobywając niezbędne zapasy paliwa.

Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnień Andreasa Glucka:

Z przerażeniem słuchaliśmy kolejnych doniesień o klęsce naszej linii obrony. Teraz już byliśmy otoczeni przez Aliantów i odkrycie i zniszczenie naszego czołgu było kwestią czasu. W baku pozostało ledwie kilka litrów ropy, walczyć dalej było szaleństwem. Poddaliśmy się więc pierwszemu napotkanemu patrolowi.
Pamietam jeszcze ich zaskoczenie i zdumienie na widok naszego Pz.IV.G ukrytego tak blisko plaży...
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1029
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Batalia: Operacja Husky

#2

Post autor: PL_Qbik » 26 paź 2020, 1:12

Zboku! :lol :lol :lol
:jupi
Czy to była bitwa RB? Szliście od czoła? Zboku?
:lol :lol :lol
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1091
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Re: Batalia: Operacja Husky

#3

Post autor: PL_Andrev » 26 paź 2020, 17:10

Grając siłami anglo-amerykańskimi atakowaliśmy od frontu, a z kolei po stronie niemieckiej czaiłem się czekając aż Alianci wejdą pod lufy.

Graliśmy SB - co ma znaczenie głównie dla lotników.
W przypadku sił naziemnych, to różnica między grą RB a SB nie robi już wielkiej różnicy.
Generalnie wygrywa ten co ma lepszy czołg i większy ekran.
:-]
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Batalia: Operacja Husky

#4

Post autor: PL_CMDR Blue R » 27 paź 2020, 15:35

i większy ekran.
A jak to stwierdzono. Przypatrywałeś się (wyzwisko z lobby)?

Ale na serio. Chodzi o to, aby dostrzec ten 1 ruszający się piksel, zanim wróg zobaczy ciebie?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1091
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Re: Batalia: Operacja Husky

#5

Post autor: PL_Andrev » 28 paź 2020, 20:03

Niekoniecznie jest to jeden piksel (screen z Tygrysem).
Ale rzeczywiście łatwiej dostrzec ruszający się cel.

Problemem jest to że musisz się rozglądać dookoła siebie, bo nie wiadomo skąd wyjedzie wróg.
W bitwie #1 strzelała do mnie puma z daleka - była tak daleko i taka szybka, że nie dało się jej ustrzelić.
Po za tym zwalnia napór ataku na przeciwnika, zdradza twoja pozycję, odwraca uwagę itp.

W bitwie #2 zorientowałem się że coś do mnie strzela jak gość już we mnie trafił - a wiedziałem gdzie mniej-więcej się go spodziewać, bo zajął strefę.
Niby cały czarny, a jednak na tle bazy ciężko go było wypatrzeć.
:-]
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

ODPOWIEDZ