Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

Operacja Market Garden: Legion Samobójców

Morskie i Odlotowe Opowieści z naszych gier

Moderatorzy: PL_CMDR Blue R, PL_Andrev

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1077
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Operacja Market Garden: Legion Samobójców

#1

Post autor: PL_Andrev » 09 lut 2020, 10:40

Ranek 17 września 1944 r okazał się być idealny. Prognozy okazały się zgodne z rzeczywistością - brak wiatru, 18 stopni ciepła i praktycznie bezchmurne niebo okazało się idealne dla zbliżających się samolotów...

3 godziny wcześniej...

Panowie, można otworzyć koperty - oto szczegóły planowanej operacji.

Obrazek

Wam, jako drużynie zielonej przypadnie rola pomocnicza. Zostaniecie zrzuceni w punkcie "Charlie". Waszym celem jest przejęcie mostów na kanale Ren-Herne.
- Kiedy będzie wiadomo że zrzut może być dokonany? - zapytał jeden z dowódców wozów bojowych M1A5.
- Nasi lotnicy dokonają przed zrzutem przelotu nad interesującym obszarem, jeżeli wszystko będzie ok, a teren czysty, nadadzą sygnał zezwalający na zrzut.
- Co w przypadku napotkania przeciwnika? - drążył dalej pytający.
- Poruczniku, wywiad donosi że Niemcy będą bronić przejść na Renie, tam gdzie uderzy drużyna czerwona. W razie problemów wezwiecie wsparcie lotnictwa.
Do rozmowy wtrącił się milczący dotąd Brytyjczyk w randze pułkownika.
- To wojska brytyjskie przejmą na siebie główny kontratak Niemców. Was, Amerykanów, zrzucimy tak daleko za liniami wroga, że Niemcom nie przyjdzie do głowy tam na was czekać. Pomyślcie żołnierzu - lądujecie daleko na tyłach wroga. Co może pójść źle?

Obrazek
Drużyna czerwona - rozwinięcie sił w toku. Brak kontaktu z nieprzyjacielem. Kontynuujemy natarcie w kierunku wyznaczonych celów...

Obrazek
Drużyna czerwona - osiągamy pierwszy planowany cel operacji. Brak kontaktu z nieprzyjacielem. Kontynuujemy natarcie w kierunku wyznaczonych celów...

Obrazek
Nie wszystko szło jednak zgodnie z założeniami dowództwa...
- To dowódca zieonych. Nie mam potwierdzenia przejęcia strefy lądowania. Powtarzam. Nie mam potwierdzenia przejęcia strefy lądowania.


Obrazek
Drużyna czerwona osiągała cel za celem, gdy zieloni pozostawali ciągle w powietrzu.
Drużyna czerwona - osiągamy drugi planowany cel operacji. Brak kontaktu z nieprzyjacielem. Kontynuujemy natarcie w kierunku wyznaczonych celów...


Ze wspomnień uczestnika zmagań (wydanie powojenne)
Baliśmy się, że cały nas zespół, łącznie 18 pojazdów nie weźmie udziału w bitwie. Słyszeliśmy naszego dowódcę - osobiście brał udział w akcji, podobnie jak lubiany przez naszych kolegów z innej kompanii generał-porucznik "Slim Jim" Gavin. Nasze siły atakowały Niemców już od dobrych 15 minut, a my ciągle nie mieliśmy zgody na lądowanie i wejście do bitwy. Właściwie dowódca powtarzał wciąż to samo do radiotelefonu "nie mamy potwierdzenia przejęcia strefy, nie mamy potwierdzenia przejęcia strefy" i tylko po tonie głosu orientowaliśmy się że jest coraz bardziej sfrustrowany, a nasze lotnictwo wciąż nie osiągnęło zamierzonych celów.

"Operacja Market-Garden - faza pierwsza" - analiza powojenna prof Andrev.
Dowództwo Aliantów nie doceniło sprawności i mobilności przeciwnika. Mimo że pierwsze cele osiągnięte zostały bardzo szybko i most na Renie został uchwycony, to Niemcy sprawnie przygotowali punkty obronne ze wsparciem czołgów Panther, uniemożliwiając przedarcie się dalej. Amerykańska dywizja pomocnicza wciąż była w powietrzu, więc dowództwo brytyjskie wydało rozkaz wsparcia atakujących sił na świeżo zdobytym przyczyłku. Szybko się okazało, że sytuacja która z punktów Aliantów była zła, okazała się tak naprawdę... katastrofalna.

Obrazek
- Uwaga drużyna Green-1. Zezwolenie na zrzut w punkcie Bravo.
- Status? Wylądowaliśmy! Jesteśmy pod ogniem! Pantera! Widzą ją! Godzina 9-ta.
- Strzelaj! Dostałem! Zdjęli mi ładowniczego, palimy się! Opuścić wóz!


Obrazek
Do dowódcy zielonych.
Potwierdzam przejęcie strefy Charlie. Powtarzam...


Mimo iż Aliantom udało się wreszcie zrealizować cel misji, rozpoznanie okazało się katastrofalne.
Amerykanie zostali zrzuceni tuż obok batalionu czołgów ciężkich przeciwnika.

Obrazek
- Uwaga drużyna Green-2. Zezwolenie na zrzut w punkcie Charlie.
- Do dowództwa - wylądowaliśmy! Niemcy! Tygrys! Zaraz obok następny!
- Skręcaj, Szybciej! Potrzebn...


"Operacja Market-Garden - faza druga" - analiza powojenna prof Andrev.
Z punktu widzenia Aliantów sytuacja wydawała się rozpaczliwa. Niemcy doskonale wykorzystali zalety swoich ciężkich czołgów. Pantery, Tygrysy i Tygrysy Królewskie były dla sił sojuszniczych nieprzebijalne. Operacja załamywała się - straty Alianów rosły, a siły niemieckie praktycznie nie odczuwały strat.
Wydawało się że nic nie może powstrzymać nadchodzącej tragedii.
Szczęśliwie w wyniku szerokiego okrążenia brytyjska 1 dywizja powietrznodesantowa osiągnęła i zabezpieczyła cel - punkt Bravo, który został wykorzystany jako zapasowe lądowisko dla dywizji amerykańskiej. Właściwie tylko to ocaliło operację Market-Garden przed katastrofą, a siły Aliantów przed całkowitą klęską.

Obrazek
Pantera! Nie jestem w stanie jej przebić!

Obrazek
Kawaleria nadciąga.

Obrazek
Potwierdzam zniszczenie celu - podziękowania dla pilotów.

Obrazek
Widzę cel, brak kontaktu z przeciwnikiem.

"Operacja Market-Garden - faza trzecia" - analiza powojenna prof Andrev.
Alianci zrozumieli że są w impasie. Niemcy co prawda tracili siły, ale zbyt wolno. Mosty były zbyt silnie bronione i dla Aliantów okazały się nie do zdobycia. Po raz kolejny moc pancerza, cierpliwość i wyszkolenie Wehrmachtu okazywały swoją przewagę na froncie. Klęska Aliantów wydawała się być nieunikniona. Co gorsza, po stronie dowództwa coraz częściej słyszano komunikaty o "rozproszeniu sił" - dowództwo aliantów zrozumiało że nie ma jakiejkolwiek możliwości przełamania oporu przeciwnika. Tej operacji nie można było już wygrać.

Obrazek
Straty Aliantów wciąż wzrastały.

Obrazek
Tu Green-5, wjeżdżam na most...

Ze wspomnień uczestnika zmagań (wydanie powojenne)
Byliśmy w ostatnim zrzucie. Dowództwo praktycznie nie wiedziało co robić, więc piloci zrzucili nas w punkcie Charlie. Przed zrzutem dodał, że jesteśmy legionem samobójców - wiemy co się stało z poprzednimi zrzutami, a się sami pchamy w paszczę rekina. Właściwie to w paszczę tygrysów.
Niemieckich czołgów Tiger... nie było. Nie zostały zniszczone, więc musiały zostać przerzucone na inny odcinek frontu. Pognaliśmy zająć most.
Dowództwo było w szoku - kilka razy prosili o potwierdzenie naszej pozycji! Weszliśmy Niemcom na plecy! Systematycznie zajmowaliśmy kolejne punkty.
Słyszeliśmy w interkomie radosny głos naszego dowódcy "Mój człowiek, właśnie zajmuje punkt! Tak, to mój człowiek!". Miłe, ale nie traciliśmy czasu.
W pewnym momencie krzyknąłem "Tygrys! Widzę Tygrysa królewskiego! Nie widzi nas".
"Wycofaj się, zajmuj punkty strategiczne" - rzeczywiście cofający się Tygrys po chwili eksplodował.

Obrazek
Ostatni akt desperacji przeciwnika - bombardowanie punktów strategicznych.

"Operacja Market-Garden - faza czwarta" - analiza powojenna prof Andrev.
Nie wiadomo do końca czy to przez ciągły nacisk sił aliantów, skuteczne eliminowanie pojazdów niemieckich, przewaga powietrzna czy szarża pojedynczego amerykańskiego wozu M1A5 przesądziła o sukcesie operacji. Z pewnością Niemcy zostali zaskoczeni aktywnością sił przeciwnika na swoich tyłach, a mobilność, sprawność połączona z ukrywaniem swojej pozycji z jaką prowadzono działania taktyczne spowodowało chaos po stronie niemieckiej.
Wydawało by się nieunikniona klęska okazała się spektakularnym zwycięstwem Aliantów.

Obrazek
Załoga bohaterskiego czołgu wjeżdża do miasta.
Uśmiechy radości mówią same za siebie.
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1571
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: Operacja Market Garden: Legion Samobójców

#2

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 09 lut 2020, 14:05

:kawa

:ok:
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Mirko
Posty: 205
Rejestracja: 29 gru 2019, 0:32

Re: Operacja Market Garden: Legion Samobójców

#3

Post autor: PL_Mirko » 09 lut 2020, 20:42

@Andrev!
Jeżeli nie jesteś powieściopisarzem albo przynajmniej dziennikarzem historycznym to marnujesz swój wybitny talent :piwko:
Dziś nasz dzień lakierowany Internetem, w telefonie tak jak w gnieździe siedzi mózg,
Całe szczęście, że Bóg stworzył był kobietę... Głupie jest życie ale kocham je... (Andrzej Janeczko)

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1022
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Operacja Market Garden: Legion Samobójców

#4

Post autor: PL_Qbik » 09 lut 2020, 21:11

@PL_Andrev:
:kawa

:ok: :ok: :ok: Świetne!

P.S.: Czyżby to był początek nowej WarThunderowej serii opowiadań - dajmy na to: "Opowieści Dwóch Gąsienic" ?! :D
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1077
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Re: Operacja Market Garden: Legion Samobójców

#5

Post autor: PL_Andrev » 09 lut 2020, 22:00

PL_Mirko pisze:
09 lut 2020, 20:42
@Andrev!
Jeżeli nie jesteś powieściopisarzem albo przynajmniej dziennikarzem historycznym to marnujesz swój wybitny talent :piwko:
Taaak? To co powiesz na to?

Gen Intorne, szef służb wywiadowczych zaciągnął się papierosem. - No cóż, - powiedział, przerywając swój przydługi wywód podwójnym kółkiem dymu - mamy niewiele informacji o tej rasie. Graniczy ona prawdopodobnie z posiadłościami Ixiliens. Niestety pechowo się składa, że rasa Ixiliens zawiązała tajny sojusz z Akalandem i Sons of Kornhall, stanowiąc tym samym realne zagrożenie w tamtej części wszechświata.
- Jeżeli szef transportu wyrazi zgodę, będę naciskał na przyszłego gubernatora Bidpai na szybkie postawienie fortu, aby nasze ciężkie superfortece mogły bez przeszkód dokonywać skoków w tamte rojony i błyskawicznie włączać się do akcji odwetowych - wtrącił komandor Tagge, szef zjednoczonej floty kosmicznej.
- Tak, to dobry plan, sojusznicy nie mają dobrych bram, a my, dzięki naszej supertajnej technologii będziemy w stanie szybko transportować nasze floty.
- Gubernatorze? Pierwszy Gubernator na Cambridge, admirał Tarkin, druga najważniejsza osoba w Republice wycedził przez zęby:
- Gówno.
Von Andrius huknął pięścią w blat biurka: - gubernatorze, to nie jest raport jakiego oczekiwałem!
Tarkin ciężko westchnął. "Stara sknera" - pomyślał Intore - żal mu 5kT minerałów, jak zwykle zresztą.
- Mamy chwilowe problemy z wydobyciem Germanium, wszystko pchamy w bieżące potrzeby. Nie mogę także zgodzić się na jednoczesny transport kolonistów na Bidpai i Charity.
- Do tego jeszcze wrócimy - przerwał mu von Andrius.
Komandor Naythu, znudzony dotychczasową dyskusją, wtrącił:
- Myślę, że gubernator zgodzi się przeznaczyć odrobinę skromnych surowców, transporty więźniów politycznych z karnych kolonii też mogą pomóc w rozbudowie Bidpai.

Dwie godziny później, do sali narad Rady Republiki wszedł śpiesznie adiutant trzymający meldunek.
- Panie admirale, pilna wiadomość od rasy Kryserians.
- Proszę przeczytać - rzucił Von Andrius poprawiając się w fotelu.
Adiutant głośno przełknął ślinę. Wszyscy czuli się nerwowo w tej sali przynosząc meldunki, zwłaszcza, gdy w twarz takiego adiutanta wpatrywało się dziewięć osób, o wyrazach twarzy przypominających spokojne piranie lub zasuszone sępy. Do tego sala konferencyjna, której atmosfera przypominała obszerne prosektorium. Chodziły opowieści, iż nawet sprzątaczki wolały zlecać sprawę automatom sprzątającym, niż wchodzić głębiej niż na 2 kroki w głąb tej ponurej sali.
- Panie Admirale, meldunek jest krótki: Rasa Kryserians zgadza się na sokusz pod pewnymi warunkami"
1. Nap7
2. Pomoc w przypadku agresji ze strony ras AkaLand, Ixiliens lub Sons of Korhall
3. Ustawienie się na "friendly"
4. Możliwość ustawienia scouta nad Bidpai
- Nooo... uśmiechnął się Tagge...
- Przepraszam komandorze, przerwał mu pośpiesznie adiutant, jeszcze nie skończyłem.
5. Zakaz budowy stacji orbitalnej na Bidpai.
Wszyscy obecni zamilkli., jedynie Tagge huknął z całej siły pięścią w blat biurka.
- Czy chciał pan dodać "kurwa"? - grzecznie zapytał się go Intorne. Tagge wściekle spojrzał na niego.
Admirał Motti zabrał głos:
- Jeśli można, zaproponowałbym trzecie wyjście. Jako zwierzchnik sił planetarnych proponowałbym zwiększenie kontygentu siły żywej i minerałów na Bidpai.
- Gówno - znów doleciało do strony Tarkina, jednak Motti nie przerwał.
- Po zgromadzeniu odpowiednich środków proponuję szybkie postawienie stacji bojowej kosztem wysiłku całej planety. Gdy nasza stacja kosmiczna osiągnie pełna sprawność bojową, nic nie będzie w stanie nas powstrzymać.
- Niech się pan nie podnieca swoim straszakiem admirale - przerwała mu dotychczas nieodzywająca się, okryta w zbroję potężna postać lorda Dartha Vadera, szarej eminencji z prywatnej gwardii wodza. - Zdolności bojowe pańskiej bazy są niczym w porównaniu z potęgą mocy.
- Pańskie pożałowania godne uwielbienie dla tej starożytnej religii nie pomogło w lokalizacji głównej bazy Barbarianów - przerwał mu Motti z bezczelnością, na którą nie odważyłby się nikt z obecnych - nas nie musi pan straszyć magicznymi sztuczkami lordzie Vader. Pańskie zasmucające oddanie tej dawnej mitologii nie obdarzyło pana zdolnością jasnowidzenia, pozwalającą na poznanie planów Barbarianów. Cóż, to chyba wystarczy, aby śmiać się...
Vader wykonał drobny ruch dłonią. Nagle oczy Motti'ego wyszły z orbit. Sięgnął rękami do krtani, a jego skóra zaczęła przybierać niepokojąco siną barwę.
- Wydaje mi się że jesteś człowiekiem małej wiary - powiedział do niego łagodnie Vader.
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

Awatar użytkownika
PL_Andrev
Posty: 1077
Rejestracja: 25 gru 2019, 19:24

Re: Operacja Market Garden: Legion Samobójców

#6

Post autor: PL_Andrev » 09 lut 2020, 22:06

PL_Qbik pisze:
09 lut 2020, 21:11
P.S.: Czyżby to był początek nowej WarThunderowej serii opowiadań - dajmy na to: "Opowieści Dwóch Gąsienic" ?! :D
Niekoniecznie.
"Market Garden" była bitwą niestandardową, które są organizowane przez społeczność raz na jakiś czas.
Niestety podczas ich przebiegu nie są nagrywane powtórki, więc zdjęcia muszę cykać na szybko, w realnym czasie bitwy.
Ot - smuteczek.
Ale coś może jeszcze wrzucę...
Znam wszystkie możliwe pytania i wszystkie odpowiedzi.
I jeśli mimo to je zadaję, to dlatego, że jest to - niestety - mój obowiązek.

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1022
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Operacja Market Garden: Legion Samobójców

#7

Post autor: PL_Qbik » 10 lut 2020, 1:25

No myślę!
:rtfm
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

ODPOWIEDZ