Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

Walki polskich pilotów na początku II Wojny Światowej

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#241

Post autor: PL_CMDR Blue R » 25 maja 2023, 16:17

Podporucznik odpowiedział:
Na miejscu są żołnierze i mechanicy. Tylko trzeba do Bielska dostarczyć samochody. Konkretnie 5 ciężarówek i może tego Mercedesa - wskazał na stojący obok luksusowy samochód - abyście bardziej komfortowo wrócili. Tutaj przyprowadzili je piloci z naszej eskadry, na których liczę, a także mechanicy, ale kapitan ma dla nich inne zadania, więc szukam zastępstwa.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 826
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#242

Post autor: LudwikG » 25 maja 2023, 18:26

- No dobrze organizuj resztę i do dzieła.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#243

Post autor: PL_CMDR Blue R » 25 maja 2023, 21:19

Szeregowy chciałby dołączyć, ale nigdy nie prowadził ciężarówki i musiał się wycofać. Za to Stanisław wrócił i był pozytywnie nastawiony, niemniej tylko jako kierowca, bo lekarz zabronił mu nosić za dużych ciężarów.

Niemniej zanim mogli udać się na zachód, konwój maszyn udał się na wschód. Objeżdżali Kraków szerokim łukiem, ale dymy na horyzoncie świadczyły, że gdzieś tam coś się pali lub niedawno paliło. Do lotniska w Igołomii dotarli blisko 21:00, gdzie zastali oczekujących pilotów, których maszyny dotarły tu szybciej od nich. Na bramie był stróż, pomieszczenia były otwarte. Wyglądało na to, że tym razem ktoś na nich oczekiwał. Rozpoczęło się wypakowywanie ciężarówek, tym ważniejsze, aby móc wysłać kilka z nich do Bielska. Nie skończyli jeszcze pomagać przy rozładunku ciężarówki z rzeczami osobistymi, gdy zjawił się obok kapitan Sędzielowski i powiedział:
-Ludwik, Feliks, Stanisław, do mnie!
Nie brzmiał zbyt przyjaźnie. Gdy stanęli przed dowódcą, ten podparł się pod boki i powiedział:
-Słyszałem, że zgłaszacie się na ochotnika na nocną eskapadę. W Bielsku jest już Tomasz, nasi podchorążowie, a teraz jeszcze wy. To ja zapytam was, panowie oficerowie, kto będzie tutaj i będzie pełnił rolę oficera, jak wszyscy będą pełnili role szeregowych? Panowie, waszym zadaniem jest nie tylko myśleć o sobie i swoich działaniach, ale też i o niższych stopniem, którymi przewodzicie. Przed świtem trzeba odebrać nasze maszyny z Rakowic oraz przygotować drugi klucz do lotu. Wacław zostaje, to mam jednego oficera. Poza tym jest osiem maszyn, a nas tutaj jest dziewięciu. Czy mam prosić Mietka, aby 122-ga zajęła się waszymi myśliwcami? - podniósł palec w górę - JEDEN! Tylko jeden z was może pojechać. Wybieracie sami, czy ja mam wyznaczyć?
Nastała chwila ciszy, którą przerwał Stanisław, zgłaszając się:
- To ja raczej zostanę, panie kapitanie. Mam nie do końca doleczoną stopę, a tu się na pewno przydam. Nasze myśliwce dla 122-giej?! W życiu! - powiedział zdecydowanie
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 826
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#244

Post autor: LudwikG » 26 maja 2023, 10:19

- Kapitan dowodzi , więc niech kapitan wybierze.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#245

Post autor: PL_CMDR Blue R » 26 maja 2023, 11:09

Feliks natychmiast odpowiedział:
-Jako że Ludwik jest drugi po Panu w naszej 121, to chyba tylko ja pozostaję.
Kapitan wskazał na Feliksa i powiedział:
-Dobrze, a więc mamy ochotnika. Pojedziecie do Bielska i wrócicie potem tutaj i dostajecie rozkaz co ma znaleźć się na pace waszej ciężarówki. Nawet jakby Kocur [ppor. Tomasz Kazański] miał z braku miejsca biec za wami na piechotę. Nasza...Pompa...Paliwowa - powiedział mocno naciskając te słowa. Ludwik natychmiast zrozumiał problem. Dywizjon miał 3 ręczne pompy. Ich pompa została zabrana przez Zasadzkę, a po wyjeździe 123 eskadry na cały dywizjon została tylko jedna pompa i jakakolwiek jej awaria mogła całkowicie sparaliżować loty w dywizjonie - Dostaniecie to na piśmie i odpowiadacie, aby ta pompa została załadowana.

Spojrzał na pozostałych oficerów
-Ludwik, Stanisław. Jutro przed świtem macie być w Rakowicach [świt jest około 4:50]. Ty, Stasiu, weźmiesz stamtąd moją maszynę, wasi skrzydłowi wezmą pozostałe. Jak będą gotowe do lotu, zbliżacie się do nas, meldujecie, że Jastrzębie są gotowe i lecicie na patrol. Wy - spojrzał na Ludwika - będziecie patrolować na północny-zachód od Krakowa, Stasiu - spojrzał na Żwirka - Na południowy-zachód. My z Wacławem szykujemy dwie kolejne pary. Jakby coś było nie tak z maszynami i klucz miałby lądować, my wystartujemy na patrol pozostałymi maszynami. Ja zastępuję Ludwika, Wacław Żwirka. Przed wyjazdem przekażemy wam, gdzie wysłane zostaną radiostację naprowadzające na nieprzyjaciela. Z siecią dozoru nie mamy żadnej łączności. Czy są jakieś pytania, panowie? - spojrzał rozglądając się po oficerach
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 826
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#246

Post autor: LudwikG » 26 maja 2023, 13:13

- Latamy w kluczach o sile pary ? Czy "druga" też będzie w powietrzu ?

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#247

Post autor: PL_CMDR Blue R » 26 maja 2023, 14:36

-Tak, latamy w parach. Dwie pary w powietrzu, dwie kolejne w gotowości. - odpowiedział Tadeusz
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 826
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#248

Post autor: LudwikG » 26 maja 2023, 15:40

- 122 w jakim rejonie będzie działać ?

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#249

Post autor: PL_CMDR Blue R » 26 maja 2023, 15:42

-Żadnym. Będą w gotowości do startu w razie wykrycia wroga i zmienią nas, gdy nam będzie kończyło się paliwo. Tak jak dzisiaj było rano w planie. Dyżury na zmianę.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 826
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#250

Post autor: LudwikG » 26 maja 2023, 16:29

- Mało nas......na tym niebie kapitanie.
To wszystko, więcej pytań nie mam.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#251

Post autor: PL_CMDR Blue R » 29 maja 2023, 11:20

- Czy dobrze rozumiem, panie kapitanie, - zapytał Żwirko - że gdy dolecimy do Pobiednika i zgłosimy "gotowość Jastrzębi", na patrol zawijamy się bez lądowania? - powiedział mocno podkreślając słowo "bez"
-Dokładnie, Stasiu - odpowiedział kapitan - Chyba, że maszyny nie będą gotowe do patrolu, to zgłaszacie to, lądujecie i my lecimy za was.

Dalej padło pytanie o czas, gdy wyliczono, że muszą około 3:30-4:00 opuścić Aeroklub, aby zdążyć do Rakowic przed świtem, więc po pośpiesznym rozładunku, udali się na spoczynek w warunkach mocno polowych, choć Ludwikowi udało załapać się na ławę do spania, w odróżnieniu od większości pilotów, którzy musieli spać po prostu na podłodze.

2 IX 1939

Była 3:30, gdy samochód był już gotowy do drogi. Dołączył do nich jeszcze jeden pilot, plutonowy Markiewcz ze 122 EM, aby odebrać z Balic jedną maszynę z tamtej eskadry. Wyjazd jednak opóźnił się, gdy kapitan Sędzielowski wezwał wszystkich na odprawę. Gdy piloci ruszyli w stronę budynku, gdzie miała odbyć się odprawa, kapitan przytrzymał Ludwika, dając mu znać, żeby dotarli tam chwilę po wszystkich. Kapitan rozejrzał się dookoła i widząc, że nikt nie podsłuchuje powiedział:
-W nocy wróciły ciężarówki z Rakowic. Dostaliśmy trzecią część potrzebnego paliwa. Więcej w Rakowicach nie ma. Licząc to paliwo, które dowiozą z Bielska, mamy paliwo do końca dnia. Armia ma dziś otrzymać nową dostawę, ale nie wiadomo kiedy i ile. Nie mówcie o tym chłopakom, ale chciałbym, abyście o tym wiedzieli. - powiedział ruszając w stronę miejsca, gdzie zbierali się piloci.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 826
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#252

Post autor: LudwikG » 30 maja 2023, 7:07

- Kolejny problem i stres.

Jeśli nic się w tej kwestii nie wydarzy, spróbujemy znaleźć paliwo. Bądź je zarekwirować. Kapitan niech zlokalizuje potencjalne miejsca.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#253

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 maja 2023, 11:16

-Potencjalne miejsca są znane. Właśnie stamtąd armia ma je nam ściągnąć. Na przykład Dęblin, Lublin... jak wrócisz z patrolu, wrócimy do tematu. - powiedział wchodząc do pokoju operacyjnego. Kapitan Sędzielowski powitał przybyłych i [pprowadził ostatnią odprawę, wskazując na mapie, jaka jest sytuacja:
-Szykuje się piękny, słoneczny dzień. Rano może być trochę mglisto, ale potem będzie wspaniała pogoda. Przechodząc do sytuacji. Dostaliśmy w nocy nowe rozkazy. Oprócz ochrony Krakowa, co pozostaje dla 121-szej bez zmian, mamy osłaniać powroty bombowców z 24 eskadry rozpoznawczej [Karasie], która ma bombardować niemieckie wojska pod Częstochową, gdzie grozi przełamanie oraz osłaniać na południu kontrataki 10 Brygady Kawalerii w okolicach Rabki. To zadanie dla 122 Eskadry Myśliwskiej [zaznaczone na niebiesko].
Do nas wycofa się Zasadzka z Bielska. Mają startować o świcie. My wysyłamy dwa patrole. Żwirek, wasz obszar jest na północy. Tyniec, Ojców, Olkusz, Chrzanów, Zator - zatoczył koło na mapie - Ludwik na południu, Od Zatoru przez Tyniec po Wieliczkę i na południu od Wadowic do Myślenic. Tak jak mówiłem wczoraj, w razie problemów z maszynami będziecie wymienieni przeze mnie lub Wacka. Plan bez zmian. Odbieracie maszyny, lecicie nad nasz Aeroklub, meldujecie, czy jesteście w stanie patrolować, czy musicie lądować i lecicie pilnować. Latajcie pomiędzy wysokościami 2 i 4 kilometry. Wczoraj Niemcy nie latali wyżej, to dziś zapewne też będzie podobnie, a latając za wysoko można przegapić tych latających nisko. [zaznaczone na zielono]
W nocy Walerian kazał wysłać 3 radiostacje w pole. Mamy je pod Bielanami, Tyńcem i Ochojnem. Jak wykryją nieprzyjaciela, też będą o tym meldować. Tak więc mamy tu tylko jedną radiostację i jakbyśmy zamilkli, to może być awaria, bo zapasowe są w polu. [czerwone maszty]
Największe zagrożenie dla nas to atak ze Słowacji. Hitlerowcy prą na północ, Kawaleria trzyma pozycje i będzie kontratakować. Na zachodzie w Beskidzie przebijają się w kierunku Suchej. [u dołu, niebieskie ataki Niemiec, czerwony front Polski].
Tak mniej więcej wygląda sytuacja. Pamiętajcie. W razie wykrycia małego zgrupowania nieprzyjaciela, możecie atakować sami, w razie dużego zgrupowania, meldować, abyśmy mogli wysłać wsparcie. Oczywiście jak okaże się, że to duża, rozproszona formacja, to atakujcie maruderów... Na chwilę obecną to tyle. Macie jakieś pytania?

Obrazek
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 826
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#254

Post autor: LudwikG » 30 maja 2023, 16:38

- Dziękuję nie mam pytań. Tylko chciałbym....yy
Pamiętajmy co przysięgaliśmy panownie.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5501
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią Kraków

#255

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 maja 2023, 21:46

-Pamiętamy!! - powiedzieli chórem, na co plutonowy Markiewcz, który wraz z wszystkimi głośno wykrzyknął wcześniejsze słowa, powiedział - Panie poruczniku, ale co dokładniej? Bronić do krwi ostatniej kropli?
Sądząc po minie kapitana, on chyba też nie wiedział, co Ludwik miał na myśli.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ