Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

Walki polskich pilotów na początku II Wojny Światowej

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#451

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 wrz 2023, 16:08

Wychodząc wpadł na kapitana Sędzielowskiego, zmierzającego do pokoju operacyjnego.
-Ludwik, dobrze, że cię widzę. Nie chcę cię pozbawiać prawa do lotów, ale potrzebuję kogoś, kto pojedzie w razie potrzeby do Krakowa. Zapytam wprost, czy jak jedna maszyna będzie wyeliminowana z lotów, nie będziesz mieć za złe, jak wyślę cię do sztabu?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 848
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#452

Post autor: LudwikG » 04 wrz 2023, 18:01

- Co mam odpowiedzieć kapitanie ?!
Rozkaz to rozkaz. Jesteśmy tu by służyć i bronić, a nie obrażać się czy mieć za złe.
Jak będzie trzeba to pojadę może pan na mnie liczyć.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#453

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 wrz 2023, 18:40

Kapitan odpowiedział:
-Niemniej wolałbym mieć twoją zgodę, Ludwik. Bo to nie do końca rozkaz, a prośba. - Tadeusz spojrzał dookoła i powiedział cichszym głosem - Chodzi o to, że kontakt z Krakowem został zerwany... nie fizycznie, a raczej administracyjnie. I chcę zaproponować Walerianowi wysłanie, no.. przedstawiciela dywizjonu. I osobiście wolałbym wysłać pilota, a nie oficera sztabowego.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 848
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#454

Post autor: LudwikG » 04 wrz 2023, 19:50

Hmm..rozumiem , chociaż w mojej ocenie najodpowiedniejsza osoba to dowódca eskadry. Bo i dowódca i pilot....rozumie pan ?
W jaki ,takim razie....yy sposób miałbym przywrócić kotntak ? Nie ukrywam , że nie brzmi to łatwo...

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#455

Post autor: PL_CMDR Blue R » 04 wrz 2023, 19:54

Tadeusz powiedział:
-Wiesz, jaka jest zaleta telefonu nad telegramem?
To brzmiało jak jakaś szkolna zagadka.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 848
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#456

Post autor: LudwikG » 05 wrz 2023, 9:49

- Zdaję się, że możliwość prowadzenia dialogu, a co za tym idzie wymiana na bieżąco informacji.
Odpowiedział Ludwik

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#457

Post autor: PL_CMDR Blue R » 05 wrz 2023, 13:15

-Dokładnie. A linie są przeciążone. Bez zgody sztabu nie możemy używać telefonu, a tylko telegramy, które są kolejkowane... I od wczoraj nie mamy nowych rozkazów. Znaczy dziś rano dostaliśmy wiadomość... Były te informacje o froncie i wiadomość, że rozkazy dostaniemy później. Aż ciśnie się na usta "dlaczego"... Przy rozmowie byś od razu zapytał. A teraz? Wysłać telegram "dlaczego?" i potem tłumaczyć się, dlaczego zajmuje się linie niepotrzebną wiadomością? Zapytać o rozkazy? Dostaliśmy informację, że będą później. Zapytać, co tam robicie? Ja jako major bym chyba odpisał "pijemy szampana i tańczymy z baletnicami" i wezwał podwładnego na dywanik za bezczelność. - rozłożył ręce - Więc myślałem, aby wysłać tam pilota. To pokaże, że nie mamy rozkazów. Pilot, potrzebny na froncie. A czeka na rozkazy. I ma rozkaz, że jak tylko dostanie rozkazy ma natychmiast je dostarczyć, aby wyprzedzić telegram... - zaciął się, jakby zrozumiał błąd logiczny i dodał szybko - ..telegramy, jakby te utknęły w kolejce. - wskazał na zachód - Kraków jest o rzut beretem.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 848
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#458

Post autor: LudwikG » 05 wrz 2023, 14:36

- Zrozumiałem kapitanie.
Mam kąsać i być stanowczy, a przede wszystkim zapytać o co tu do cholery chodzi ? I jak mamy funkcjonować.
Jak tylko da mi pan rozkaz udam się niezwłocznie.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#459

Post autor: PL_CMDR Blue R » 05 wrz 2023, 15:01

-Najpierw zobaczmy, jak pójdzie naszym chłopakom - wskazał na pokój operacyjny - Jak wszystkie maszyny będą sprawne, to wolę cię mieć w maszynie. Walerian i tak działa bez rozkazów, że nas wysyła w powietrze, ale co mamy robić innego? Siedzieć na dupach i mówić, że "nam strzelać nie kazano"?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 848
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#460

Post autor: LudwikG » 05 wrz 2023, 15:38

- No oczywiście przecież nie dostaliśmy rozkazu "przerwać ogien". W sumie to odpowiadamy na ruch wroga i robimy przechwycenia.
Dobrze, że działamy kapitanie.
Udam się teraz coś poczytać, bo Walerian nie był przychylny bym został w operacyjnym.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#461

Post autor: PL_CMDR Blue R » 20 wrz 2023, 19:28

Na lotnisku znów zrobiło się cicho. Pogoda była idealna do czytania, jednak to przychodziło Ludwikowi z niejakim trudem. Niby czytał, niby było to relaksujące, ale łapał się, że wracał do tego co przeczytał, bo to jakby uciekało z jego uwagi. Jakby umysł był gdzieś daleko.

Odgłos narastającego hałasu silnika był jakby przebudzenie. Ludwik spojrzał w kierunku źródła dźwięku i dostrzegł dwa myśliwce podchodzące do lądowania.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 848
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#462

Post autor: LudwikG » 20 wrz 2023, 20:58

- Pobiegłem przyjrzeć się bliżej, bo wiedziałem, że maszyny wracające w pojedynkę bądź w parze zwiastowały uszkodzenia bądź obrażenia....no w najlepszym wypadku brak paliwa albo amunicji.
Byłem bardzo ciekawy co się wydarzyło, a w zasadzie co się nadal dzieję w powietrzu......zaraz zobaczymy kto wrócił i dlaczego.

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#463

Post autor: PL_CMDR Blue R » 20 wrz 2023, 21:04

Na brak paliwa samoloty nie mogły narzekać. To były Groty, a te przecież wyleciały dosłownie przed kwadransem. Pierwsza z maszyn podeszła do lądowania, a druga zaczęła zataczać koła. To był samolot Piotra, co by znaczyło, że drugim jest Andrzej. I wtedy Ludwik dostrzegł, że przygotowano środki gaśnicze.. staranniej, niż podczas normalnej służby.... Jakby w gotowości do natychmiastowego, spodziewanego użycia... Więc braku amunicji można było nie rozważać, a to zostawiało jedną opcję... Niemniej zbliżający samolot nie wyglądał na uszkodzony... A przecież pierwszy nie lądowałby sprawny...
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

LudwikG
Posty: 848
Rejestracja: 27 paź 2022, 8:48

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#464

Post autor: LudwikG » 20 wrz 2023, 21:48

Gdy Andrzej był już na "prostej" uświadomiłem sobie , że ma na pewno problemy z instalacją paliwową.
Podwozie wygląda na całe.... przy lądowaniu na brzuchu i uszkodzonym podwoziu też zabezpieczało się lądowanie środkami gaśniczymi.....
- Wygląda okej - powiedziałem głośno sam do siebie

Poszedłem w stronę mechaników dopytać ich....
Powoli też przygotowałem się mentalnie do "delegacji" bo już czułem, że któraś maszyna będzie nie sprawna...

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R2 - ppor. Ludwik Gwarczyński - Z armią "Kraków"

#465

Post autor: PL_CMDR Blue R » 21 wrz 2023, 16:14

Lądowanie Andrzeja przebiegło... zwyczajnie. Lądował, jakby nic złego się nie stało. Jeden z mechaników spoglądając jak kołuje pod drzewa powiedział do zebranych obok mechaników:
-Ma jaja ze stali.
Nie widział Ludwika, o czym świadczyło zaskoczenie, gdy obejrzał się i go dostrzegł:
-O, pan porucznik. Coś znów się stało?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ