Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

Walki polskich pilotów na początku II Wojny Światowej

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#61

Post autor: PL_CMDR Blue R » 28 lis 2023, 22:39

Kapitan pożegnał się i wyszedł, a Tomasz zaczął szybko szykować się do wyjścia. W chwili, gdy wyciągał z walizki potrzebne rzeczy usłyszał odgłos przelatujących samolotów. Skulił się przy oknie chaty, aby wyjrzeć na zewnątrz i dostrzegł, nie parę, a kilka par "jedenastek", które podrywały się w niebo zza lasku, gdzie znajdowało się lotnisko. Wyglądało na to, że startuje co najmniej cała 122-ga eskadra...
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#62

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 29 lis 2023, 8:06

Więc organizuję ekipę (łącznie z Flankiem) i ruszamy do Dęblina.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#63

Post autor: PL_CMDR Blue R » 29 lis 2023, 10:57

Gdy dotarli na Podlodów z ekipy dotarli na razie tylko piloci, a na lotnisku było pusto. Dwie maszyny leciały nisko w pobliżu lądowiska, a w lasku stały tylko ukryte trzy maszyny przy których trwały naprawy, w czym pomagał podporucznik Piłsudski. Z innych oficerów był tylko Walerian, który czekał przy radio, a zauważywszy "Kocura" przywołał go do siebie i zapytawszy o to, czy kapitan Sędzielowski przekazał wszystko, uzyskawszy potwierdzenie powiedział:
-Wcześniej niż w południe kolumna nie wyjedzie. Poczekajcie na Floriana i jak tylko przybędzie i przygotuje listę potrzebnych rzeczy, pojedziecie przodem, aby ustalić wszystko na miejscu. Co do maszyn, to nie wróżę sukcesu. Instruktorzy zabrali wszystko, co jest sprawne, ale trzeba te, co próbują naprawić zająć, aby nikt ich nam nie odebrał. W Dęblinie powinien rozstawić się nasz sztab lotniczy, to mogą coś pchnąć dalej, bo na razie to tylko prosimy, bo nikt nic nie wie.
W tej chwili operator radia odwrócił się ściągając słuchawki i zameldował:
-Bombowce uciekły. Na ziemi pod Zwoleniem spadła jedna wroga maszyna.
Walerian przytaknął i wrócił do "Kocura".
-Problemem są też ciężarówki. Dobrze, ze to niedaleko, bo trzeba będzie robić kilka kursów, a wiecie, co się dzieje na drogach, poruczniku?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#64

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 29 lis 2023, 20:14

Jest ciężko, ale i tak nie ma innego wyjścia. Jak tylko wszystko będzie gotowe - jadę.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#65

Post autor: PL_CMDR Blue R » 29 lis 2023, 21:20

Zanim jednak mógł wyjechać, były inne tematy do załatwienia. Na przykład przegląd stanu maszyn. Tu spodziewał się, że Feliks może być bardziej w temacie, ale ledwo zbliżył się do mechaników, spostrzegł, że w stronę lasku, gdzie mieściły się warsztaty toczył się samolot Andrzeja i widać było, że prawe skrzydło było mocno postrzelone i pozbawione steru, a i sam kadłub maszyny był mocno postrzelany. Jeden z mechaników, pracujących razem z Feliksem spojrzał na maszynę i gwizdnąwszy powiedział:
-Remont jak nic...
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#66

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 30 lis 2023, 10:46

Czyli kolejna maszyna do remontu.

To jaki jest stan wszystkich maszyn ?
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#67

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 lis 2023, 11:52

Mechanicy wskazali na Grota 5 i 6, mówiąc:
-Przy piątym już kończymy, ostatnie naprawy w ogonie i za kilka godzin będzie gotowy. W szóstce powinniśmy do południa też zakończyć wszystkie prace i przygotować go do lotu. Wasz kapitan chciał, aby na 14:00 były w powietrzu i mogę zapewnić, że będą.... - po czym wskazał na Grota 7, którego zatrzymywano nieopodal - A tego, to nieźle poharatali. Pozostałe są w znośnym stanie.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#68

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 30 lis 2023, 13:27

Rozumiem, szykujmy się do wyjazdu.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#69

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 lis 2023, 15:12

Floriana i Jerzego jeszcze nie było, gdy na lotnisko zaczęły wracać kolejne maszyny. W powietrzu pozostał Ludwik oraz Marian Futro, a także jedna para ze 122 EM. Gdy Tomasz czekał na przybycie pozostałych osób, nagle podszedł do niego pilot ubrany jak do lotu, w którym Tomasz nagle rozpoznał podporucznika Włodzimierza Karwowskiego, który do wiosny był pilotem 121 eskadry i odszedł przy wiosennych zmianach na instruktora w Centrum Wyszkolenia Oficerów Lotnictwa w Dęblinie.
-Kocur! Kopę lat! Jak to jest, że wczoraj cię tu nie było? Z maszyny cię wyrugowali do piechoty?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#70

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 30 lis 2023, 20:38

Wyrugali, wyrugali ...

jak nie potrafiłem uszanować aparatu, to teraz muszę jeździć ciężarówką. A poważnie ... czekam na swoją kolej i dobrze Cię widzieć.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#71

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 lis 2023, 21:26

-Ja też czekam. W zasadzie spośród nas, instruktorów, tylko porucznik Bursztyn zestrzelił kogokolwiek. Szkolne siódemki są zajechane jak stare kobyły... No i jeszcze Kobra ma zestrzelenie... Pamiętasz ten incydent z 36-tego?* Jedyny pilot z zestrzeleniem sprzed wojny, co?
A przed oczami "Kocura" stanęła płonąca niemiecka maszyna, która spadła na przełęczy pod Zwardoniem pod koniec sierpnia.




*Na granicy RP-ZSRR doszło do starcia polskiego myśliwca z sowieckim samolotem rozpoznawczym. Witold Urbanowicz tłumaczył, że odpowiedział ogniem. Maszyna spadła na stronę ZSRR.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#72

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 01 gru 2023, 15:40

Tak jedyny... (uśmiecham się pod nosem).

Trzeba ruszać do Dęblina.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#73

Post autor: PL_CMDR Blue R » 01 gru 2023, 18:10

Wreszcie, po długim oczekiwaniu zjawił się Florian, a zaraz po nim Jurek. I tu skończyły się dobre wieści, gdyż Florian musiał sam dowiedzieć się o sytuacji. W pewnym momencie powiedział:
-Skoczę do sąsiadów i jak wrócę jedziemy do Dęblina, Kocur.
Po czym ruszył w kierunku Mercedesa, a Leopold zapytał Tomasza:
-Poruczniku, nie uważa pan, ze to dziwna pora na udawanie się po szklankę cukru?
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Cmd_Jacek
Administrator
Posty: 1572
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:02
Lokalizacja: Będzin / Ploiesti

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#74

Post autor: PL_Cmd_Jacek » 01 gru 2023, 20:41

Czy ja wiem ? Nie rozumiem - wyjaśnij proszę.
"Mówię tylko do tych, którzy chcą mnie słuchać. Ci, którzy nie chcą nie obchodzą mnie.
Po co mam czas tracić na mówienie do ściany ? Ściana i tak zawsze swoje wie" (by Indios Bravos)


Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Tomasz "Kocur" Kazański - Pod Lublinem

#75

Post autor: PL_CMDR Blue R » 01 gru 2023, 21:16

-No, do sąsiadów zwykle się po cukier udaje... - spojrzał na Kocura i dodał - Taki dowcip, panie poruczniku. Czekamy jak na szpilkach i trochę no... rozluźnienia na decyzję, że czekamy dalej.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

ODPOWIEDZ