Aktywację użytkowników dokonuje tylko Admin
po informacji na Discordzie
Uwaga !!! Google / Gmail blokuje korespondencję z forum

Archiwum forum PolishSeamen - tylko do odczytu

Zapraszamy na serwer głosowy

DISCORD

R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

Walki polskich pilotów na początku II Wojny Światowej

Moderator: PL_CMDR Blue R

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1029
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#16

Post autor: PL_Qbik » 30 mar 2024, 16:05

- Oj sierżancie, zupełnie nie orientujecie się gdzie leżą piękne Kraczewice. A przed chwilą powiedziałem, że bardzo niedaleko Lublina. Nie wiem dlaczego, ale tam właśnie jest moja eskadra. Mam nadzieję. Bardzo wam dziękuję za informację o lwowskim sztabie. Wracam zatem do miasta, poszukać budynków garnizonu. Trzymajcie się ciepło, panowie!
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#17

Post autor: PL_CMDR Blue R » 30 mar 2024, 16:25

Stanisław wyszedł, a Sierżant zapytał jednego ze strażników:
-Myślicie, że on wie, gdzie leży Lublin? Bo raczej nie w kierunku na Rzeszów, gdzie zmierzał....
Strażnik odpowiedział:
-Piloci, zawsze z głową w chmurach...
I spojrzeli na oddalającego się Żwirka


20:20 Lwów, przed budynkiem Dowództwo Okręgu Korpusu VI we Lwowie
Żwirko z trudem mógł dojrzeć budynek garnizonu, choć stał dokładnie naprzeciw bramy. Zaciemnienie robiło swoją robotę. Cisza jaka panowała w mieście pozwalała usłyszeć, jak strażnik stojący przy bramie przestępował z nogi na nogę...
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1029
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#18

Post autor: PL_Qbik » 30 mar 2024, 20:17

Żwirko podszedł do bramy, wylegitymował się i poprosił o zameldowanie go w dowództwie, najlepiej mającym coś wspólnego z lotnictwem.
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#19

Post autor: PL_CMDR Blue R » 31 mar 2024, 7:47

I tym ostatnim zaskoczył zarówno wartownika, jak i chorążego do którego trafił:
-Wie pan, poruczniku, my nie mamy nikogo od lotnictwa - powiedział chorąży - Zajmujemy się naszym pułkiem piechoty i artylerii. Pojazdy pancerne, ułani i lotnictwo wyruszyli na front. Jest co prawda ośrodek w Stanisławowie, gdzie pułkownik Haberek organizuje przerzut z Rumunii, ale nie wiem, czy to tam zmierzacie... Może prościej. Do której armii zmierzacie? Skierujemy was do nich i oni dalej.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1029
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#20

Post autor: PL_Qbik » 31 mar 2024, 21:45

- Panie chorąży. Nie wiem do której Armii zmierzam, ponieważ nie jestem pewien pod którą armię podlega obecnie moja eskadra, czyli 121 Eskadra Myśliwska III dywizjonu myśliwskiego 2 pułku lotniczego. Dotychczas przynależała do Armii Kraków. Teraz nie wiem. Myślałem, że dowiem się u was. Niestety. - Żwirko zafrasowany podrapał się pod czapką w ciemię - Ale wie pan co? To może jeszcze prościej. Wiem, że moja eskadra stacjonuje w Kraczewicach koło Lublina. Podrzućcie mnie w jakiś sposób do Lublina lub - jako tutejsi - wskażcie mi sposób dotarcia tam, a ja z Lublina dojdę już piechotą, bo znam tamte rejony. Dałoby się coś poradzić?
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_CMDR Blue R
Posty: 5537
Rejestracja: 24 gru 2019, 20:16
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#21

Post autor: PL_CMDR Blue R » 31 mar 2024, 23:33

-Pod Lublinem? To na pewno w Dowództwie Korpusu w Lublinie wam pomogą - powiedział chorąży - Musicie tylko dotrzeć do Lublina. Jak mogę coś zasugerować, to pojedźcie pociągiem przez Chełm. Tory na wschodzie są mniej uszkodzone, niż na zachodzie. Stamtąd już transport do Lublina znajdziecie, a tam już będą lepiej wiedzieć, co się dzieje w ich rejonie.
Czasami brak taktyki, to jedyna możliwa taktyka....
PL_CMDR Blue R (Finek)

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1029
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#22

Post autor: PL_Qbik » 01 kwie 2024, 17:29

- Gdy mówicie, chorąży, że STAMTĄD już transport do Lublina znajdę, to macie na myśli Chełm? Czyli, że mogę złapać pociąg tylko do Chełma? Hmm... Ale to i tak byłoby nieźle. Z Chełma do Lublina jakieś siedemdziesiąt kilometrów... Ma to ręce i nogi. Znaczy rozumiem, że od was ze sztabu żadnego kursu do Lublina nie będzie... W takim razie ruszam z powrotem na dworzec. Dziękuję za radę i do zobaczenia w lepszym czasie.
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

Awatar użytkownika
PL_Qbik
Posty: 1029
Rejestracja: 30 gru 2019, 14:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: R3 - ppor. Stanisław "Żwirek" Żwirko - Pod Lublinem

#23

Post autor: PL_Qbik » 09 kwie 2024, 18:42

Żwirko zasalutował i zaczął obracać się na pięcie w kierunku drzwi. W tym momencie jakby coś nim silnie wstrząsnęło - doznał przerażającego wrażenia, że czas co najmniej 3600 razy zwolnił swój bieg. Bardzo pragnął ujrzeć już drzwi wyjściowe choćby kątem oka, ale na próżno. Za nic nie mógł przyspieszyć swego ruchu, choć z jego zdumionego i zaskoczonego mózgu sygnały do mających to sprawić mięśni szły pełną parą. "Cóż mi zrobiłeś, Geppetto?!!" - przemknęła przez głowę spłoszona myśl...
Obrót trwał... i trwał... i trwał...
Kilo wody pod stopą!
Obrazek

ODPOWIEDZ